top of page

Порядок укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення

Розглянемо детальніше у відео!

Друзі, якщо Вам цікаві земельні питання, то підписуйтеся на наш канал та будьте першими, хто дізнається всі актуальні новини. Також не забувайте ставити лайки та коментувати наші відео! Команда «Земельного фонду України» створена для того, щоб допомогти кожному з вас вирішити земельні питання!


Як відомо, з відкриттям ринку землі, тобто з 01.07.2021 року, кожен громадянин, який має у власності земельну ділянку сільськогосподарського призначення, набув можливість скористатися своїм правом на продаж власної земельної ділянки.


Проте, досі одне з найпоширеніших запитань від власників ділянок та їх покупців – як правильно укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення?

1. Підготовка документів

Для продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення власнику слід необхідно підготувати документи, що підтверджують права, зобов'язання та обмеження стосовно використання с/г ділянки:

 • підтвердження права власності на ділянку (витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або інший документ, який підтверджує право власності на ділянку (державний акт, свідоцтво про право власності).

 • витяг з ДЗК.

Зверніть увагу, що продати земельну ділянку без кадастрового номера неможливо. Тому, за відсутності кадастрового номера слід звернутися до землевпорядної організації та замовити документацію із землеустрою, на підставі якої здійснюється реєстрація в ДЗК.


2. Визначення ціни

Ціна продажу с/г ділянок, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), до 1 січня 2030 року не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку с/г ділянки можна отримати онлайн на сайті Держгеокадастру.

Для визначення ринкової вартості с/г ділянки необхідно замовити експертну грошову оцінку.


3. Вибір нотаріуса

Договір купівлі-продажу с/г ділянки підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Воно провадиться за місцезнаходженням ділянки або за місцем реєстрації однієї зі сторін договору.


4. Переважне право орендаря

Якщо Ви продаєте земельну ділянку, яка знаходиться в оренді, то необхідно враховувати переважне право орендаря на придбання цієї ділянки.

Для цього не пізніше ніж за 2 місяці до дня укладення договору купівлі-продажу слід подати нотаріусу, який буде посвідчувати договір, заяву про державну реєстрацію наміру продажу с/г ділянки. До заяви слід додати проєкт договору, в якому зазначити ціну та умови продажу.


Нотаріус повинен повідомити орендарю про намір власника продати ділянку. Ухвалити рішення щодо придбання ділянки за запропонованою ціною орендар повинен протягом місяця.

У разі відмови орендаря від переважного права на викуп, власник землі має право продати ділянку іншій особі, але на тих самих умовах та за ціною не нижче тієї, яка пропонувалася орендарю.


5. Вимоги до покупця

Право продавати та купувати с/г ділянку мають:

 • до 2024 року тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га в руки однієї особи;

 • з 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами – також юридичні особи, акціонерами / учасниками яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади, але не більше ніж 10 тис. га для однієї фізичної і юридичної особи.

Продаж с/г ділянок заборонений:

 • іноземцям до рішення референдуму;

 • громадянам держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;

 • членам терористичних організацій;

 • якщо до покупця чи його родичів застосовано санкції у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок.

Покупець с/г ділянки має документально підтвердити джерела походження коштів (інших активів), за які планує набути право власності на землю.


6. Перевірка законності угоди

Перед посвідченням угоди про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення нотаріус перевіряє дотримання встановлених ЗК України вимог до набувачів права власності на такі земельні ділянки, зокрема обмежень щодо загальної площі земельних ділянок, які має право набувати у власність одна особа.

Водночас нотаріус не зобов'язаний перевіряти наявність судових спорів щодо ділянки. Цю інформацію можна перевірити самостійно в Єдиному державному реєстрі судових рішень за кадастровим номером ділянки.


7. Укладання договору

Розрахунок за купівлі-продаж с/г ділянки може здійснюватися лише в безготівковій формі (на розрахунковий рахунок у банку).

При укладанні договору слід сплатити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовий збір у розмірі 1,5% (у разі сплати ПДФО) та державне мито у розмірі 1% від ціни договору.

За наявності необхідних документів та сплати податків, нотаріус посвідчує договір та проводить державну реєстрацію права власності на ділянку. Новому власнику видається витяг із ДРРП та відповідні зміни вносяться до ДЗК.


Таким чином, для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки необхідні такі документи:

 • паспорти та РНОКПП;

 • у разі спільної сумісної власності на с/г ділянку – нотаріально засвідчена згода або особиста присутність чоловіка / дружини, свідоцтво про шлюб чи про розірвання шлюбу, його / її паспорт і РНОКПП;

 • документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку;

 • витяги з ДЗК та ДРРП;

 • витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку;

 • звіт про експертну грошову оцінку земель;

 • документи, що підтверджують джерела походження коштів (інших активів) покупця.

Рекомендуємо покупцям під час купівлі землі перевіряти відомості про продавця, здійснити виїзд на місце з метою виявлення прихованих недоліків об’єкта купівлі та з’ясувати, чи не є земельні ділянки предметом спору в судових провадженнях, зокрема кримінальних.

Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Задавайте питання у коментарях, звертайтеся за консультаціями та замовляйте послуги.


Дякую за увагу! Намагався, щоб цей ефір був вам корисним! Кожному з вас бажаю успіхів у земельних справах та, звісно, якнайшвидшого миру


Слава Україні!

130 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page