top of page

Фіксування аграріями збитків від війни

Українські аграрії серйозно постраждали від російської агресії.

Щоб отримати максимальні гарантії компенсації, необхідно правильно зафіксувати завдані збитки.

Це може бути і компенсація від держави, міжнародна допомога, так і можливість в майбутньому стягнути кошти з агресора в міжнародних судах.

Фіксація збитків - це не тільки про компенсацію, але й про виконання контрактів. Внаслідок знищення та пошкодження майна агропідприємства не можуть виконувати свої зобов'язання за договорами, що може привезти до нарахування штрафних санкцій. Тому правильна фіксація збитків допоможе підтвердити форс-мажорні обставини або ж розірвати чи внести зміни в договори на підставі істотної зміни обставин (ст. 652 Цивільного кодексу України). Також, правильна фіксація необхідна для правильного ведення податкового обліку, списання активів, нарахування амортизації і т.д.

20 березня Уряд прийняв Постанову № 326 "Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації". Вказана постанова визначає напрямки збитків, за якими потрібно проводити фіксацію. Серед них економічні втрати підприємств, втрати земельного фонду, втрати акваторії та ін.

Найперше йдеться про посіви та врожай, збитки, завдані землі та ґрунтам, водному фонду, збитки, завдані об'єктам нерухомості та транспортним засобам. Крім прямих збитків також варто фіксувати упущену вигоду, тобто доходи, які бізнес міг би реально одержати за звичайних обставин.

У випадку фіксації збитків на підконтрольній Україні території потрібно звертатися до правоохоронних органів з заявою про вчинення кримінального правопорушення. Матеріали, зібрані правоохоронцями в межах кримінального провадження, будуть чи не найкращим способом підтвердження наявності збитків. Під час складання протоколу огляду місця події потрібно надати максимальну кількість інформації, щоб зафіксувати усі знищені та пошкоджені об'єкти. Заяви потрібно писати до Служби безпеки України, або ж в поліцію.

У випадку, якщо об'єкти пошкоджені внаслідок пожежі, необхідно звертатися до ДСНС та в подальшому отримувати відповідні докази від служби для фіксації збитків. Фіксація шкоди, завданої землі, буде проводитись посадовими особами Держекоінспекції, а водного фонду - Держводагенства.

Крім звернення до відповідних органів потрібно самостійно провести фіксацію збитків, здійснити фото та відеозйомку, зібрати пояснення від свідків. Також варто провести інвентаризацію та скласти відповідні акти на підприємстві із залученням працівників та представників військових адміністрацій. Самостійну фіксацію потрібно провести також і тоді, коли підприємство знаходиться на окупованій території та не має можливості звернутися щодо фіксації до держорганів.

Крім фіксації самого факту та об'єктів, які зазнали збитків, необхідно підвередити їх вартість. Доказами, які підтверджують вартість, є інформація про балансову вартість об'єктів. Крім того, потрібно зібрати документи, що підтверджують факт придбання об'єктів. А саме транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, насіннєвого матеріалу, худоби та ін. Також варто зібрати докази, які підтверджують витрати на будівництво об'єктів нерухомості. Що стосується підтвердження втрат врожаю, то варто зібрати докази, які підтверджують врожайність в попередні роки.

Для підтвердження упущеної вигоди потрібно зібрати документи, які можуть підтвердити майбутні доходи (наприклад контракти), а також документи, які підтверджують доходи за попередні періоди.

05 квітня 2022 року Кабінет міністрів України прийняв Постанову №423 “Про внесення змін до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва”, яка визначає механізм проведення обстеження об'єктів будівництва, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Обстеження проводяться шляхом залучення фахівців, що мають відповідну кваліфікацію, а саме: відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, або шляхом залучення підприємств, установ та організацій, у складі яких є такі виконавці.

Вказані фахівці складають детальні звіти, в яких є інформація про нерухоме майно, про його пошкодження, а також пошкодження рухомого майна та інженерних систем.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України наказом від 04.04.2022 № 167 затвердило Методику визначення розміру шкоди, завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій.

Факти забруднення ґрунтів та/або засмічення земель встановлюються посадовими особами Держекоінспекції шляхом огляду земельних ділянок, даних дистанційного зондування землі, досліджень отриманих зразків проб ґрунтів, опрацювань висновків експертиз, пояснень, довідок, документів, оперативних повідомлень фізичних та юридичних осіб тощо.

Розмір шкоди розраховується за формулами, які наведені в методиці. Для розрахунку застосовуватимуться різні формули. Наприклад, шкода від забруднення ґрунтів розраховуватиметься на основі нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, ґрунти якої зазнали забруднення.

Вся наша робота спрямована на довгострокову ефективність. Ми прагнемо, щоб жоден Клієнт не відчув того, що разом з ним компанія обслуговує ще сотню Клієнтів. Це наш пріоритет.


Познайомившись з нами, можна більше не шукати юристів за рекомендаціями або в інтернеті. Ми якісно вирішимо будь-які суміжні юридичні питання.


Ми створені для того, щоб допомогти громадянам України розібратися із труднощами земельних відносин. Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти можуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять. Незабувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій. Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення.


Все буде Україна!


Також, долучайтесь до нас у соціальних мережах:


Telegram https://t.me/zemfondukraine


Facebook https://www.facebook.com/groups/zemfondua


YouTube https://youtube.com/channel/UCqtlCc8IBG5HkubMcAlGAaw


Instagram https://instagram.com/zemelnyy_fond_ukrayinu?igshid=YmMyMTA2M2Y=


Наш сайт https://www.zemfond.net

56 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page