top of page

Дотримання всіх норм і правил при плануванні будівництва є обов'язковою з точки зору закону

Дотримання всіх норм і правил при плануванні будівництва є обов'язковою з точки зору закону, і є запорукою мирного проживанняіз сусідами.

Дана стаття в основному стосується приватної (присадибної) забудови

Нормативи та визначення

Основний документ, що визначає права та обов'язки власників землі, - Земельний кодекс України (далі - Кодекс). Згідно зі ст. 79 Кодексу, земельною ділянкою називають частину земної поверхні, що володіє певним місцем розташування, кордонами і встановленими правами на неї. Власник може розпоряджатися володінням на свій розсуд (це передбачено Цивільним кодексом України), але зобов'язаний дотримуватися цільового призначення ділянки.

У нього є право зведення житлової будови і цілого ряду господарських споруд, але немає можливості побудови приміщень комерційного призначення. У цьому зв'язку Цивільним кодексом передбачено поняття «садиба», яке включає в себе житлові та господарсько-побутові споруди, наземні і підземні комунікації та мережі, а також багаторічні зелені насадження (дерева та кущі).

Перш ніж починати проектування, слід самостійно або за допомогою фахівця (архітектора, ландшафтного дизайнера, виконроба) провести передпроектний аналіз ділянки. Більше того, бажано ще до покупки наділа оцінити, чи можливо в його межах розміщення всіх бажаних споруд. Пізніше, починаючи планування, слід провести поділ території на функціональні зони, в межах яких будуть розміщені відповідні споруди.

У загальному випадку земельна ділянка, як приклад, може бути поділена на такі чотири зони:

• житлова (на ній може розташовуватися не тільки основний будинок, але і гостьовий);

• для господарсько-побутових служб (в її межах зводять хозблок, додатковий вуличний туалет, майстерню, льох і т. д.);

• для відпочинку (наприклад дитячий майданчик, альтанка, квіткові клумби, територія для барбекю);

• садово-городня.

Звичайно, суворе зонування в рамках невеликої ділянки практично неможливо, але рекомендовано прагнення до максимально компактного розміщення профільних будов відносно один одного. Причому влаштовувати всі чотири зони не обов'язково, за бажанням власника можна обійтися без будь-якої з них.

Загальні правила будівництва нових і реконструкції старих садиб регламентує Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Стаття 5 Закону передбачено, обов’язковість дотримання вимог містобудівної документації

1. Програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня.

2. Вимоги містобудівної документації є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами містобудування.

З 01 жовтня 2019 року набрали чинності будівельні норми — ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, які, зокрема, регулюють питання забудови, в т.ч. і питання відстаней між будинками, будівлями та спорудами як на власній, так і на сусідніх ділянках, відстаней до меж ділянок, протипожежних розривів тощо.

​Садибну забудову слід передбачати:

-​у межах населеного пункту переважно на вільних територіях, на ділянках, потенційно придатних для будівництва;

-​у приміських зонах - на резервних територіях, що плануються до включення у межу міста, за винятком зелених зон;

-​у нових селищах і тих, що розвиваються, розміщених у межах 30-40-хвилинної транспортної доступності. 

​Граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва, має становити не менше 150 м2 для блокованої забудови і не менше 500 м2 для індивідуальної житлової забудови

Відступи між житловими будинками та спорудами

Житлові будинки на присадибних ділянках слід розміщувати з відступом від червоних ліній магістральних вулиць - 6 м, житлових - 3 м.

Частина присадибної ділянки між червоними лініями і лінією забудови одно-, двоквартирних і блокованих будинків входить до загальної площі ділянки.

В умовах реконструкції допускається зменшувати відступи від червоних ліній до будинків і споруд з урахуванням сформованої забудови.

При розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками і здійснення поточного ремонту відстань до межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 м. При цьому, має бути забезпечене виконання необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть попаданню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок або взаємо- узгоджене водовідведення згідно з вимогами ДБН В.1.1-25.

Для нової садибної та дачної забудови відстань від межі слід встановлювати не менше 3 м.

Відстань від межі суміжної земельної ділянки до стовбурів дерев, які висаджуються, має бути від 4 м до 6 м в залежності від величини крони (але не менше 1/2 діаметра крони дерева), а до кущів - 1,0 м.

Допустимі відстані від житлових будинків до господарських будівель і споруд наведені в таблиці 6.7. 

Житлові будинки та літня кухня :

- Господарські будівлі / сараї / для худоби, інших тварин та птахів площею до 50 м2 – 15 м.

- Майданчики для компосту, дворові вбиральні, сміттє- збірник, сховища для добрив та ядохімікатів -20м;

- Фільтруючий колодязь продуктивністю, до 1 3м3/добу – 8-10м;

- Септик продуктивністю до 1-3 м3/добу – 5-8 м.

Артсвердловина водопостачання (питний колодязь) – 20м.

Примітка 1. Господарські будівлі і гаражі сусідніх ділянок допускається блокувати.

Примітка 2. Господарські приміщення для утримання худоби та птиці площею до 50 м2 допускається прибудовувати до одно- та двоквартирних житлових будинків (крім будинків, що знаходяться в IV кліматичному районі) за умов ізоляції від житлових кімнат та кухонь не менше ніж трьома підсобними приміщеннями та за умови забезпечення санітарних відстаней до житлових будин¬ків на суміжних земельних ділянках.

Примітка 3. При продуктивності локальних каналізаційних очисних споруд до 3 м3 на добу водозабірні споруди місцевого господарсько-питного водопостачання допускається розміщувати на від¬стані 40-50 м вниз по течії ґрунтових вод, 20-25 м вверх по течії і 25-30 м по перпендикуляру до осі течії потоку ґрунтових вод. Відстані від артсвердловин та колодязів до окремих будівель і споруд та інших джерел забруднення слід приймати 20 м, місце розташування водозабірних споруд повинно бути вверх по течії ґрунтових вод і вище по відношенню до розташування каналізаційних споруд. За неможливості забезпечення цієї відстані в межах ділянки слід влаштовувати свердловини, колодязі або каптажі для групи будинків, які розміщуються вздовж житлових вулиць із відступом від червоної лінії на 2,5-3 м, на майданчиках розміром 2,5 м х 3 м із твердим покриттям та ухилом не більше 40-50 %о.

Примітка 4. Вигрібні ями дворових вбиралень повинні бути виконані з конструкцій, що запобігають фільтра¬ції фекальних стоків у ґрунт.

Облаштування огорожі.

Присадибні ділянки з боку вулиць та сусідніх ділянок допускається огороджувати. Висоту огорожі слід встановлювати згідно з вимогами ДБН Б.2.2-5 та правилами благоустрою населеного пункту. Встановлення огорожі не може погіршувати інсоляцію житлових будинків на суміжних територіях. Огорожа присадибних ділянок не може виступати за червону лінію та межі ділянки.

Облаштування гаражів

Гаражі слід передбачати вбудованими, прибудованими до житлових будинків або окремо розташованими по лінії забудови, а також в глибині ділянки. Відстані від в’їздів та інших технологічних прорізів гаражів до сусідніх житлових будинків, закладів загальної середньої освіти та закладів дошкільної освіти, інших споруд слід приймати за таблицею 10.6.

10.8.2 Відстані від наземних і комбінованих (наземно-підземних) гаражів і відкритих автостоянок легкових автомобілів до житлових і громадських будинків слід приймати не менше тих, що встановлені у таблиці 10.6.

Таблиця 10.6 - Відстані від гаражів і відкритих автостоянок до житлових і громадських будинків

Відстані від гаражів і відкритих автостоянок, м, при кількості легкових автомобілів до житлових будинків, торці житлових будинків без вікон, громадські будинки (крім закладів загальної середньої освіти і закладів дошкільної освіти, лікувальних закладів із стаціонаром) 10м.

Примітка 1. Відстані слід визначати від вікон житлових і громадських будинків і від меж земельних ділянок закладів загальної середньої освіти і закладів дошкільної освіти, лікувальних закладів із стаціонаром до стін гаража або меж відкритої стоянки.

Примітка 2. Відстань від секційних житлових будинків до відкритих майданчиків місткістю 101-300 машин, які розміщуються уздовж поздовжніх фасадів, слід приймати не менше 50 м.

Примітка 3. У разі розташування декількох гаражів (автостоянок) на відстані менше 6 м між їх територіями, загальна кількість автомобілів для визначення відстані до будинків і споруд вираховується шляхом додавання.

Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955

Все буде Україна

Також, долучайтесь до нас у соціальних мережах:

• Наш сайт https://www.zemfond.net

90 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page