top of page

Які документи підтверджують право власності на землю?

Детальніше розглянемо у відео!

Право власності на земельну ділянку завжди підтверджують конкретні документи. Оскільки форма таких документів змінювалася з роками, то деяких власників земельних ділянок цікавить питання: чи дійсні їх документи?


Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Право власності на землю може бути підтверджене такими документами:

  • державний акт на право власності на земельну ділянку (до 1 січня 2013 року);

  • свідоцтво про право власності на нерухоме майно (з 1 січня 2013 року);

  • свідоцтво про право на спадщину;

  • судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття/зміни права власності на земельну ділянку;

  • витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності;

  • інші цивільно-правові угоди щодо відчуження земельної ділянки: договори купівлі-продажу, дарування, міни, довічного утримання тощо.

Саме ці документи посвідчують, що свого часу людина отримала у власність земельну ділянку та може вільно розпоряджатися нею. Проте, слід зазначити, що важливу роль відіграє рік видачі документів на право власності.


1. Документи, які видані протягом 1992-2001 року


Державний акт на земельну ділянку рожевого (червоного) кольору, який не містив кадастрового номеру земельної ділянки. Отже, ділянка не була виділена в натурі та не мала конкретних меж. Також такі акти могли містити дані щодо декількох земельних ділянок з різними цільовими призначеннями. Це спричиняло деякі незручності у випадку, коли власник мав намір продати або подарувати одну з ділянок іншій особі.

Якщо у Вас є державний акт рожевого кольору без кадастрового номеру, то для переоформлення земельної ділянки має бути виконана кадастрова зйомка та розроблена технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

На підставі розробленої технічної документації державний кадастровий реєстратор вносить земельну ділянку до ДЗК та здійснює присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.


2. Документи, які видані протягом 2002-2008 років


Протягом цього періоду видавали державні акти на землю в новій формі — документи мали типовий зелений колір. Введення в дію бази ДЗК дозволило присвоїти кожній, внесеній до кадастру, земельній ділянці окремий унікальний кадастровий номер.

Державний акт зеленого кольору, як і рожевий, залишається чинним і по теперішній час. Проте, для укладення будь-яких угод щодо земельної ділянки, в будь-якому випадку необхідно отримати витяг з ДЗК.


3. Документи, які видані протягом 2009-2012 років


У 2008 році державні акти попереднього зразка були вдосконалені. Оновлені держакти друкували на бланках синього кольору. Основні зміни до форми полягали в доповненні держакту окремим полем для зазначення ідентифікаційного номеру (коду) власника земельної ділянки.

Державний акт синього кольору також залишається чинним досі, але для розпорядження правами щодо земельного ділянки необхідно отримати витяг з ДЗК (державного земельного кадастру).


4. Документи, які видані в 2013-2015 роках


У цей період основними документами, що підтверджували право власності були витяг та свідоцтво. Саме в 2013 році на законодавчому рівні було розділено поняття реєстрації даних щодо земельної ділянки в ДЗК та поняття реєстрації прав (власності, користування, сервітуту абощо) щодо земельної ділянки.

Отже, внесенням даних щодо земельної ділянки в ДЗК, в тому числі, присвоєнням кадастрового номеру, займаються органи Держгеокадастру. Реєстрацію права власності здійснюють державні реєстратори.


5. Документи з 2016 року


З 2016 року і донині за результатами реєстрації права на земельну ділянку видається тільки витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Свідоцтво про реєстрацію права власності на земельну ділянку більше не видається. Для підтвердження внесення даних про земельну ділянку до ДЗК видається витяг з ДЗК.


Незалежно від виду документа на право власності, для успішного володіння та розпорядження земельною ділянкою необхідно мати кадастровий номер. Особливо треба бути обережними тим, у кого документи на землю, видані до 2004 року — рожеві/червоні державні акти, оскільки тоді ще не було електронної бази ДЗК.

Якщо у вашої земельної ділянки немає кадастрового номера, то варто зайнятися цим питанням, оскільки ви не зможете продати чи здати в оренду таку ділянку, а також не виключено, що хтось уже зайняв та оформив цю земельну ділянку та доведеться відстоювати своє право в судовому порядку.

Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити ваші права та позбавити від неприємних ситуацій.


Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Задавайте питання у коментарях, звертайтеся за консультаціями та замовляйте послуги.


Дякую за увагу! Намагався, щоб цей ефір був вам корисним! Кожному з вас бажаю успіхів у земельних справах та, звісно, якнайшвидшого миру


Слава Україні!11 014 просмотров1 комментарий

Недавние посты

Смотреть все

1 comentário


Чи повинні повертати акт при видачі витяга про право власності?

Curtir
bottom of page