top of page

Чи можливо розірвати договір оренди землі, укладений на 49 років?

Детальніше розглянемо у відео дану тему!

Відповідно до ст.19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Виходячи з цього, укладення договорів оренди землі строком на 49 років відповідає вимогам земельного законодавства.


Водночас, коли орендодавці виявляють бажання використовувати земельну ділянку на власний розсуд, виникає багато питань щодо можливості припинення таких договорів до закінчення строку їх дії. З подібною ситуацією можуть стикнутися і нові власники земельних ділянок, яким разом з правом власності на землю перейшов договір оренди на вкрай невигідних умовах.

Тому виникає закономірне питання: чи можна розірвати такий договір?


Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Дострокове розірвання договору оренди передбачає три варіанти дій:

  1. за угодою сторін;

  2. на вимогу однієї із сторін за рішенням суду;

  3. в односторонньому порядку, якщо це прямо передбачено договором.

Тому, першочергово необхідно проаналізувати положення укладеного договору на можливі підстави для його розірвання та запропонувати орендарю розірвати договір за взаємною згодою або розірвати договір в односторонньому порядку, якщо така можливість передбачена договором.


Наприклад, відповідно до ст. 32 Закону України «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи – орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.


Проте, можливо саме в Вашому договорі передбачена можливість розірвати договір в таких випадках. Як варіант, сторони могли домовитись і про таку підставу для розірвання договору оренди, як зміна керівника підприємства орендаря.


Якщо орендар не виявляє бажання розірвати договір за угодою сторін, а одностороння відмова від договору не передбачена, слід пам'ятати, що договір оренди може бути розірваний достроково на вимогу однієї із сторін за рішенням суду в разі:

  • Невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України “Про оренду землі”.

  • Невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами договору: не виплата орендної плати; використання землі не за цільовим призначенням; передача в суборенду без дозволу орендодавця (якщо такий вимагається).

  • Випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки.

  • Виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Такий спосіб розірвання договору оренди реалізується шляхом подання відповідного позову до суду із аргументацією підстав для визначення договору оренди недійсним.


Насамкінець варто зазначити, що відповідно до ч.1 ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.


Тому необхідно детально проаналізувати положення договору, виявити можливі підстави для його розірвання, розробити стратегію дій. Також звертаємо Вашу увагу, що якщо Вас не влаштовують конкретні положення договору, то Ви можете запропонувати орендарю змінити їх за взаємною згодою сторін.


Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити ваші права та позбавити від неприємних ситуацій.


Задавайте питання у коментарях, звертайтеся за консультаціями та замовляйте послуги.


Дякую за увагу! Намагався, щоб цей ефір був вам корисним! Кожному з вас бажаю успіхів у земельних справах та, звісно, якнайшвидшого миру.769 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page