top of page

Вручення повісток у воєнний час. Бронювання військовозобов’язаних аграріїв

З початком повномасштабної війни воєнний стан та загальну мобілізацію в Україні продовжували вже чотири рази:

◾️з 24 лютого до 25 травня 2022 року;

◾️з 25 травня до 23 серпня 2022 року;

◾️з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;

◾️з 21 листопада до 19 лютого 2023 року.

Після оголошення загальної мобілізації в державі проводяться спеціальні заходи, зокрема, призов військовозобов’язаних до ЗСУ на службу.

Згідно з частиною 3 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).

30 грудня 2022 року Кабінет Міністрів України відповідно до частини п’ятої статті 33 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” Кабінет Міністрів України прийняв постанову No 1487, якою затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

1. Які вимоги до змісту повістки

Повістка – є виключно письмовим документом, який видається на ім’я конкретної особи, тобто військовозобов’язаного.

Переглянути шаблон повістки можна в додатку 11 до постанову КМУ No 1487, На практиці документи можуть дещо різнитися за формою та змістом, залежно від того, який територіальний центр їх видає. Навіть у межах області формулювання в повістках від міського та районного ТЦК та СП будуть різнитися.

У повістці мають бути вказані такі дані:

– прізвище, ім’я та по батькові військовозобов’язаного;

– дата народження;

– адреса;

– місце роботи;

– вид повістки;

– дата, час та адреса місця, куди треба з’явитися військовозобов’язаному;

– уточнення щодо документів чи речей, які варто брати з собою;

– назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника комплектувального центру.

Не настає відповідальність, якщо повістка оформлена неправильно, і особа не з’явиться з нею до військкомату.

Порядок вручення повістки. Хто має право вручати повістки?

Законодавством України не визначено місце вручення повістки.

Проте Законом чітко визначено вимогу про те, що повістку повинна вручати

уповноважена ТЦКСП особа, а тому представники ТРО чи поліції не уповноважені вручати і заповнювати повістки.

Повістка має бути вручена особисто, особисто військовозобов’язаному і він має поставити підпис про її отримання, що узгоджується із судовою практикою (постанова ККС ВС від 14.12.2021 у справі No761/8429/16-к, постанова ВС від 28.01.2020 по справі No 759/5435/16-к).

Військовозобов’язаний отримує повістку, а у представників ТЦК залишається «корінець» і бланк із його підписом про отримання цього документа.

Будь-яке усне повідомлення, телефонний дзвінок, смс-повідомлення у месенджері, як то “Vіber” чи “Telegram” та інші способи «запрошення до військкомату» законом не передбачені і не будуть мати жодних юридичних наслідків, а відтак відповідальності ніякої за це не буде

Також повістку можуть вручити керівники підприємств/установ/організацій, зокрема закладів освіти, фізичні особи-підприємці, управителі багатоквартирних будинків. Оповіщення громадян шляхом видачі повістки проводиться за розпорядженнями районного (міського) військового комісара.

Повістки вручають:

◾️органи місцевого самоврядування;

◾️керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності своїм працівникам та студентам;

власники будинків особам, які там проживають;

◾️безпосередньо посадові особи районного (міського) військового комісаріату.

Підстави для відмови від отримання повістки:

- якщо у документі вказані неправильні дані отримувача (повістка може бути адресована комусь іншому);

- повістку вручає не уповноважена для цього особа;

- немає печатки військкомату/підпису військового комісара.

У такому випадку співробітник військкомату повинен скласти акт про відмову від отримання.

Даний акт укладається у присутності свідків, аби було підтвердження причини відмови від отримання повістки.

Потім цей акт передають до центру комплектування. В окремих випадках його можуть направити до поліції.

Також додатково звертаємо увагу, що відповідно до пункту 23 цього Порядку, затверджений Постановою КМУ No1487 Призовники, військовозобов’язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. No 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад”, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Згідно цих Правил, затверджені Постановою КМУ No1487 військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні: Якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України.

Яка відповідальність за ухилення від мобілізації?

Ухилення від мобілізації передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність.

Кримінальна відповідальність накладається виключно після проходження медкомісії, якщо призовник не з’явився до військкомату на наступну повістку.

Згідно з постановою Касаційного кримінального суду в складі Верховного Суду України від 14.12.2021 (справа No 761/8429/16-к), відповідальність за ухилення від призову наступає тоді, коли особа отримала повістку, розписалася про її отримання і не з’явилася до військкомату, або коли відмовилася від отримання повістки у присутності свідків.

Під час проходження медичного огляду військово-лікарською комісією є також багато нюансів, на які варто звернути увагу.

Так, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі No 260/1996/22 від 05 жовтня 2022 було скасовано постанову військово-лікарської комісії про визнання чоловіка придатним до військової служби, у зв’язку з відсутністю огляду усіма лікарями. Суд зазначив, що кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.

Під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров`я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.

Після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

Відповідно до Порядку Призовники, військовозобов’язані та резервісти Національна поліція: за повідомленнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки (додаток 19) здійснює досудове розслідування стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, передбачені статтями 335, 336, 337 Кримінального кодексу України;

за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст. 210 КУпАП – порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, тягне за собою накладення штрафу.

Статтею 335 КК України Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу - карається обмеженням волі на строк до трьох років.

Статтею 336 КК України Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період - карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти

років. Статтею 336-1 КК України Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації - карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

БРОНЮВАННЯ ВІСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ АГРАРІЇВ

Статтею 25 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють:

1) в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;

2) на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

3) на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань;

4) на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

2. Військовозобов’язані, зазначені у частині першій цієї статті, не підлягають прийняттю на службу у військовому резерві.

3. Порядок та організація бронювання, переліки посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Під час дії воєнного стану бронювання військовозобов’язаних може також здійснюватися за списком військовозобов’язаних, поданим у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку відповідним органом державної влади, іншим державним органом, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією, зазначеними в частині першій цієї статті.

09 березня цього року в Мінагрополітики було офіційне роз’яснення, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 р. No194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» та з метою своєчасного проведення комплексу весняних-літніх польових робіт аграрні підприємства та виробники продовольства мають подавати Мінагрополітики списки критично важливих працівників, яким буде надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.

Починаючи з 14 жовтня! бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу можливе ВИКЛЮЧНО через кабінет запитів на бронювання.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України No 1480 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 4 листопада 2022 р. No 1259», Уряд продовжив строк дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації. Бронювання військовозобов’язаних працівників автоматично продовжено ще на місяць.

В свою чергу Земельний Фонд України продовжує підвищувати обізнаність громадян України з їх правами та обов’язками під час дії воєнного стану, і у разі необхідності завжди можете розраховувати на правову підтримку щодо захисту ваших прав. Віримо та чекаємо Перемоги нашої неньки України! Слава Україні!

Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955

Все буде Україна

Також, долучайтесь до нас у соціальних мережах:


583 просмотра0 комментариев

Comments


bottom of page