top of page

Відновлення «довоєнної» системи оформлення прав оренди с/г земельних ділянок: Закон України №2698-IX

У відео розглядаємо детально дану тему. Приємного перегляду!

На період дії воєнного стану було запроваджено ряд змін в земельному законодавстві. Зокрема, автоматична пролонгація договорів оренди, заборона безоплатної передачі земель державної та комунальної власності у приватну власність, спрощено процедуру передачі в оренду земель с/г призначення державної та комунальної власності.

Впровадження цих змін було пов’язано з тим, що Державний земельний кадастр і Державний реєстр речових прав не функціонували, а державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, зокрема земельні ділянки, була заблокована.

В подальшому функціонування реєстрів було відновлено та потреба у застосуванні такого тимчасового порядку відпала, тому 19 листопада 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» від 19 жовтня 2022 року № 2698-IX.

Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Що змінюється?

  1. З моменту набрання чинності ЗУ №2698-IX припиняється автоматичне (без згоди сторін договору) поновлення договорів оренди на один рік, термін дії яких закінчився після введення воєнного стану;

  2. Спрощена процедура передачі земель в оренду діє у період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено на всій території України;

  3. Відновлюється проведення земельних торгів з передачі у користування земельних ділянок державної та комунальної власності;

  4. Дозволяється в умовах воєнного стану безоплатна приватизація тих земельних ділянок, на яких розташовані будівлі, споруди, які перебувають у приватній власності, і земельних ділянок, які передані громадянам у користування до набрання чинності Земельним кодексом;

  5. Передача в оренду сільськогосподарських земель здійснюватиметься за умови реєстрації ділянок у Державному земельному кадастрі, а прав на них - у Державному реєстрі речових прав. А раніше передані в оренду сільськогосподарські землі без внесення відомостей у зазначені кадастр та реєстр підлягають реєстрації протягом двох місяців;

  6. Надається право громадянам та юридичним особам, які набули право постійного користування земельними ділянками, але відповідно до Земельного кодексу не можуть бути суб'єктами такого права, можливість викупити такі земельні ділянки із розстроченням платежу;

  7. Державна реєстрація здійснюється у Книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань у період, коди функціонування ДЗК призупинено на всій території України;

  8. Скасовується відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, які сплачувалися внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь із господарського обігу, а також при погіршенні якості земель.

Також цим законом удосконалюється законодавство щодо охорони земель сільськогосподарського призначення, яке передбачає розробку робочих проектів землеустрою та внесення до ДЗК відомостей, необхідних для обліку кількості порушених земель, зокрема пошкоджених внаслідок агресії російської федерації, необхідних заходів для проведення робіт з відновлення та надасть можливість оцінити розмір пошкоджень та необхідну суму для їх відновлення.

Крім того, зазначеним Законом започатковано зміну концептуальних засад функціонування Державного картографо-геодезичного фонду України - відтак буде відкрито можливість приймання картографічних матеріалів (зокрема, топографічні плани та карти всього масштабного ряду від 1:500 до 1:1 000 000) через геоінформаційну систему в режимі онлайн.


Таким чином, Закон №2698-IX відновлює існуючі до запровадження воєнного стану механізми оформлення прав оренди та удосконалює законодавство щодо охорони земель.


Зверніть увагу, що деякі положення Закону №2698-IX набирають чинності через шість місяців з дня його опублікування. Зокрема, це стосується змін до ЗУ «Про землеустрій», ЗУ «Про охорону зПраво власності іноземців/осіб без громадянства на українські землі

Як відомо, придбання земельної ділянки у власність залишається найперспективнішим активом. Однак можливості для набуття права власності на землю для громадяни України та іноземців/осіб без громадянства значно відрізняються.


Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.

Хто ж такі іноземці та особи без громадянства?

Іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Особа без громадянства - особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином.

Відповідно до ч.2 ст. 81 ЗКУ іноземці та особи без громадянства можуть набувати право власності:

  • на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів;

  • на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Такі земельні ділянки можуть бути набуті у разі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності;

в) прийняття спадщини.

Будь-який договір (купівлі-продажу, міни, дарування, ренти), на підставі якого іноземець набуває землю, повинен бути посвідчений нотаріусом.

Єдиною підставою, за якої іноземці та особи без громадянства можуть набувати право приватної власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, є спадкування.

Проте, навіть в цьому випадку такі земельні ділянки підлягають відчуженню протягом року (ч. 4 ст. 81 ЗКУ).

У разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов’язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду (ч. 2 ст. 145 ЗКУ).

Що стосується громадян росії та білорусі, то Верховна Рада України прийняла Закон «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів», який визначає правові засади примусового вилучення з мотивів суспільної необхідності об’єктів права власності російської федерації як держави, яка почала повномасштабну війну проти України, та її резидентів.


Таким чином, наразі ринок земель с/г призначення закритий для іноземців та осіб без громадянства. Іноземці, окрім резидентів держави-агресора чи окупанта, інших держав, що перебувають під санкціями, зможуть придбати у власність землі с/г призначення за умови схвалення такого рішення на референдумі, дата якого ще не визначена.


Якщо Ви потребуєте захисту або у вас залишилися питання– звертайтеся!

Ми, Земельний Фонд України, зважено та впевнено продовжуємо працювати у галузі земельних відносин на благо нашої країни з дотриманням законодавчих норм та із радістю допомагаємо вам вирішувати ваші земельні питання далі. Задавайте питання у коментарях, звертайтеся за консультаціями та замовляйте послуги. Життя триває, робота також сама себе не переробить, особливо у такі часи.


Дякую за увагу! Намагався, щоб цей ефір був вам корисним! Кожному з вас бажаю успіхів у земельних справах та, звісно, якнайшвидшого миру в Україні!213 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page