top of page

Актуальна судова практика Верховного суду у земельних спорах

Судова практика сьогодні, як і завжди дуже важлива, як для формування правовідносин, так і для вирішення спорів. Тим паче, практика розгляду справ, пов'язаних із земельними спорами, не є сталою, а тому потребує регулярної актуалізації.

1. Щодо укладання нового договору оренди за наявності іншого, строк дії якого не закінчився (Постанова Верховного Суду від 12 вересня 2022 року у справі № 177/31/21)

Верховний Суд у цій справі погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що чинне законодавство не містить заборони укладення між сторонами нового договору оренди землі, за умови наявності іншого договору оренди між сторонами щодо тієї ж саме земельної ділянки, якщо при цьому не порушуються права інших осіб на земельну ділянку.

Відтак, факт реєстрації двох договорів оренди, які укладено між тими самими сторонами, не свідчить про недійсність оспорюваного договору, не свідчить про подвійність реєстрації права оренди, оскільки укладені не з іншою особою, яка є відмінною від попереднього орендаря.

2. Щодо припинення користування орендарем наданою земельною ділянкою для будівництва (Постанова Верховного Суду від 16 лютого 2022 у справі № 910/1582/21)

Верховний Суд вкотре наголосив на тому, що сам факт завершення будівництва ще не свідчить про факт припинення користування орендарем наданою йому для будівництва земельною ділянкою, що є підставою для розірвання договору оренди землі з огляду на закон, та ці події, як правило, не збігаються в часі. Факт припинення користування земельною ділянкою може бути підтверджений, зокрема, доказами передачі права власності на новозбудований об'єкт нерухомості іншій особі, передачі новозбудованого багатоквартирного будинку на баланс ОСББ чи іншої експлуатуючої організації, оформлення права власності, оренди чи постійного користування на земельну ділянку в порядку, встановленому статтями 41, 42 Земельного кодексу України (далі - «ЗК України»).

Однак, у даному випадку, з установлених судами попередніх інстанцій обставин цього спору вбачається, що Позивач не тільки повністю завершив будівництво житлового комплексу на спірній земельній ділянці, а й передав усі функції з управління та обслуговування збудованим комплексом експлуатуючим організаціям, а в кінцевому результаті такі функції перебрало на себе ОСББ.

3. Щодо права на завершення приватизації земельної ділянки після смерті спадкодавця (Постанова Верховного Суду від 28 червня 2022 у справі № 441/2087/19)

У даній справі Верховний Суд посилався на попередні правові висновки, які полягають в тому, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду з позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Оскільки у цій справі судами встановлено та вбачається з матеріалів справи, що спадкодавець за життя висловила волю на приватизацію земельної ділянки та розпочала процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства України, то його спадкоємець має право звертатися до суду з позовами про визнання права на завершення приватизації вказаної земельної ділянки.

4. Щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою для відведення ділянки, на яку є декілька претендентів (Постанова Верховного Суду від 18 травня 2022 року у справі № 154/3345/16)

Верховний Суд звернув увагу на сформульований раніше правовий висновок про вичерпність переліку підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК України. Так, підставою відмови в наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Також судова колегія вказала на сталу правову позицію щодо того, що чинним законодавством не передбачено право органів місцевого самоврядування відступати від положень ст. 118 ЗК України. Відтак, дозвіл на розробку проєкту землевідведення треба надавати всім, хто звернувся. Як наслідок, проєкт можуть розробляти одночасно декілька замовників, а хто з них отримає ділянку - визначатиметься на стадії затвердження проєкту та надання її у власність.

5. Щодо зміни розміру орендної плати на підставі рішення органу місцевого самоврядування (Постанова Верховного Суду від 09 листопада 2021 року у справі № 635/4233/19)

Позиція Великої Палати Верховного Суду полягає в тому, що при розгляді конкретної справи необхідно враховувати як можливість зміни умов договору щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, так і розміру, ставки орендної плати щодо такої нормативної оцінки. Тобто визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням такого розміру орендної плати в договорі оренди.

Велика Палата Верховного Суду вважає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти можуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять. Незабувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій. Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955

Все буде Україна

Також, долучайтесь до нас у соціальних мережах:

406 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page