top of page

Тилові війська України - волонтери та оподаткування їх діяльності

Юрист Земельного Фонду України,

Ірина Назаренко


Нещодавно, а саме 5 грудня 2022 року, ми святкували свято «Міжнародний день волонтерів» або як його ще називають «Міжнародний день добровольців економічного і соціального розвитку 2022». В умовах війни в нашій країні волонтерство набуло іншого значення – тилові війська, які своєю відданою працею і діями допомагають не тільки нашим військовим на передовій, а й цивільним, які постраждали внаслідок військової агресії «дружніх сусідів». В даній публікації ви більш детально дізнаєтесь, як стати до лав тилових військ і що для цього необхідно.

Українські волонтери збирають величезні суми для допомоги армії або жителям країни, що постраждали від війни. Але за українським законодавством, якщо збирати кошти на особисту картку, не зареєструвавшись у податковій, з цих сум доведеться платити податки.


Як волонтеру зареєструватись в Реєстрі? Коли починає діяти звільнення від сплати податків?


Реєстр волонтерів веде Державна податкова служба. Щоб зареєструватись, потрібно подати документи особисто (можна подати до будь-якого органу податкової служби) або поштою (до органу ДПС за місцем реєстрації). Подається заповнена та підписана заява затвердженої форми 1-РВ, оригінал та копія ідентифікаційного коду, копія паспорта, довідка про відкриття рахунку чи рахунків, які будуть використовуватись для отримання донатів (видається банком, де відкритий рахунок), довідка затвердженої форми 4-РВ. Процедура такої реєстрації прописана в Порядку формування та ведення реєстру.


Якщо всі документи подані правильно, то ДПС має включити волонтера в Реєстр протягом одного робочого дня. Звільнення від оподаткування, яке передбачено Податковим кодексом, діє з цього ж дня, а також щодо звітного податкового року, що передує року реєстрації в Реєстру волонтерів.


Таким чином законодавець намагався вирішити питання щодо волонтерів, які почали активно працювати після 24 лютого 2022 року і яким, вочевидь, перші кілька місяців роботи було не до реєстрації в податковій.


Однак, тут є проблема, оскільки якщо особа реєструється волонтером в 2022 році, то пільга діє на донати отримані в 2021 році, але не на ті, які були отримані протягом 2022 року до моменту реєстрації. Якщо законодавець не вирішить цю неточність, то можна порадити волонтерам хіба що почекати з реєстрацією до 2023 року, щоб таким чином отримати пільгу щодо донатів, отриманих в 2022 році.


Окрім цього, сам порядок реєстрації недосконалий. В ньому також ідеться тільки про Донецьку та Луганську області, немає можливості подавати документи в електронному вигляді проставивши електронний підпис, перелік документів для подачі сформульований нечітко. Це все речі, над якими видавцю Порядку (Мінфіну) варто попрацювати, щоб спростити діяльність волонтерів.


До речі, Реєстр волонтерів може стати хорошим вирішенням проблеми обмеження карткових платежів за кордоном сумою 100 000 грн, які НБУ ввів влітку цього року, і яка ускладнила діяльність деяких волонтерів. НБУ може передбачити вищий ліміт розрахунку карткою або скасувати ліміт взагалі для осіб, які зареєстровані в Реєстрі волонтерів.


Що буде з тими, хто не зареєструється в Реєстрі волонтерів?


Хочу зазначити, що реєстрація в Реєстрі волонтерів є правом, а не обов’язком волонтерів, тож сам факт відсутності такої реєстрації не є правопорушенням. Основна ціль такої реєстрації — уникнути потенційних претензій податківців, якщо вони самі прийдуть до волонтера.


Податкова служба не має відкритого доступу до інформації про надходження на рахунки фізичних осіб, тому не може визначити, хто із фізичних осіб і які надходження отримував.


Цю інформацію має тільки банк, у якому волонтер відкрив рахунок для збору донатів. По законодавству банк зобов’язаний перевіряти підозрілі платежі або платежі, які в сукупності перевищують 400 000 грн.


Зокрема, банк може зупинити здійснення фінансової операції, запросити інформацію про джерела походження коштів та передати інформацію про підозрілі фінансові операції до податкових органів.


Однак, на практиці банки досить лояльно ставляться до волонтерських зборів. Хоча вони можуть запросити додаткову інформацію про те, чому на конкретний рахунок волонтера надходить багато платежів, після отримання роз’яснень банки зазвичай не перешкоджають волонтерам у розпорядженні такими коштами. Банки також не мають зобов’язання повідомляти податковим органам про волонтерську діяльність чи про надходження донатів на рахунок свого клієнта.


Єдиний випадок, коли податкова може отримати доступ до інформації про надходження на рахунок волонтера: якщо це буде дозволено рішенням суду, а для цього податківцям уже треба буде надати суду певні докази, що такий волонтер порушував податкове законодавство.


Дещо небезпечнішим є те, що прокуратура і поліція можуть отримувати від банків певну інформацію і без рішення суду. Зокрема, банк має надати на їх запит відомості за конкретний проміжок часу та стосовно конкретної фізичної особи про: наявність рахунків, номери рахунків, залишок коштів на рахунках, операції списання з рахунків та/або зарахування на рахунки, призначення платежу, ідентифікаційні дані контрагента.


Тут з’являється ризик того, що силові структури можуть використовувати цю інформацію для помилкового кримінального обвинувачення щодо волонтерів. Наприклад, волонтерів можуть звинувачувати в шахрайстві (заволодінні донатами шляхом обману благодійників і витрачання донатів на власні потреби).


Щоб мінімізувати ці ризики, волонтерам необхідно документувати всі свої витрати. Мова йде не лише про те, щоб зберігати чеки та інвойси за куплені дрони чи рації, але і щодо будь-яких супутніх витрат: потрібно зберігати чеки за куплений бензин для волонтерської машини, за доставку, за сплачені комунальні послуги, акти приймання-передачі за оренду приміщення для волонтерського штабу, тощо.


Також, по можливості, потрібно документувати передачу купленого на донати майна (особливо найбільш цінних дронів та техніки). Наприклад, підписувати акти приймання-передачі з отримувачем, фотографувати передане майно, тощо.


Зрозуміло, що в перші дні після широкомасштабного вторгнення це неможливо було робити. Однак зараз рекомендуємо по максимуму закрити прогалини — це може зберегти багато нервових клітин в майбутньому.


Більш чіткіше діяльність волонтера та організацій і установ, які залучають волонтерів та/або здійснюють волонтерську діяльність регламентується Законом України «Про волонтерську діяльність» останні зміни в який вносились 03.09.2022 року.


Спеціалісти Земельного фонду можуть надати більш розгорнуті консультації щодо декларування, нарахування, сплати та оскарження нарахування податків і зборів, як фізичним особам, так і юридичним особам, щодо спірних земельних правовідносин. У разі потреби надати юридичний супровід щодо спірних правовідносин у питаннях оподаткування та земельних питаннях.

Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора групи написавши в особисті повідомлення.

21 просмотр0 комментариев

Comments


bottom of page