top of page

Кримінальна відповідальність за підробку підпису

Аналіз експертної практики свідчить про збільшення фактів виявлення підроблених документів, що регулюють земельні відносини, щодо визнання їх недійсними. Згідно зі статистикою науково-дослідних експертно криміналістичних центрів на експертне дослідження надходять документи, що надають право користуватись та розпоряджатись землею. Об’єктами дослідження здебільшого є договори оренди землі, додаткові угоди до таких договорів, акти встановлення або погодження меж, акти прийому-передачі земельних ділянок тощо. Також ініціатори надають державні акти на земельні паї, сертифікати та інші документи.

Відповідно до Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається письмово і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. На практиці договори оренди між орендодавцями та орендарями нотаріально не посвідчуються, а укладаються у простій письмовій формі. Вже не перший рік хитрістю та оманою зловмисники здебільшого підроблять підписи від імені орендодавців у договорах оренди землі та документах, що до них відносяться (в актах прийому-передачі земельної ділянки від орендодавця орендарю, в актах визначення меж цієї земельної ділянки). Сьогодні доволі часто трапляється підробка підписів і в додаткових угодах до договорів оренди. Завданням судової почеркознавчої експертизи є встановлення виконавця підпису. На жаль, експерти в ході порівняльного дослідження не завжди визначають саме виконавця запитуваного підпису, однак висновки щодо того, чи виконувала підпис особа, від імені якої він значиться, більшою мірою формулюють в категорично негативній формі (наприклад, «підписи в наданих документах виконані не орендодавцем, а іншою особою»).

За підроблення документів в Україні передбачено кримінальну відповідальність. Але настає вона лише у разі підробки офіційного документа. Під такими документами розуміється матеріальна форма зберігання інформації, розміщена на паперовому носії, магнітному диску, флеш-накопичувачі чи інших пристроях.

Головною особливістю офіційного документа є інформація, що впливає на виникнення або припинення прав та обов'язків, що тягнуть за собою юридичні наслідки.

Також офіційні документи мають містити й інші атрибути – печатки та штампи. Офіційні документи мають право видавати не лише державні органи, а й юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми та власності, адвокати, нотаріальні контори, експертні центри тощо.

Під підробкою документа розуміється або повне виготовлення документа чи часткова зміна існуючого. У практиці існує безліч способів, які використовуються для внесення свідомо недостовірних відомостей у документ.

У ряді випадків визначити фальсифікований документ можливо лише із застосуванням спеціальних технологій у ході проведення експертизи.

Часто можна почути питання, чи можу я підписати за когось за його згодою?

На жаль, відповідь на це запитання є негативною. Щоб оцінити, чи було скоєно суттєве шахрайство, не має значення, чи бачила ця особа, чий підпис був підроблений, чи давала вона на це згоду. Щоб оцінити, чи був підпис підроблений, важливо тільки, щоб він виходив не від особи, від імені якої вона була випущена.Слід зазначити, що ситуації, в яких підпис підроблений за згодою, іноді вирішуються з посиланням на пункт про незначний ступінь соціальної шкідливості акта. Таким чином, кримінальну відповідальність виключено. Проте кожен випадок потребує індивідуальної оцінки.

Відповідно до Кримінального кодексу, злочинна поведінка, яка також карається штрафом, обмеженням волі або тюремним ув'язненням, застосовується, коли заповнюється бланк з чиїмось підписом всупереч волі того, хто підписав із наміром заподіяння йому шкоди або використання такого документа.

 

❗️Важливо, що становище ст. 358 Кримінального кодексу України передбачає окрему основу кримінальної відповідальності для так званих пригод меншого ступеня тяжкості, що караються штрафом, обмеженням волі або позбавленням волі на строк до 2 років. При оцінці того, чи є справа незначною, беруться до уваги об'єктивні та суб'єктивні особливості. До об'єктивних відносяться такі обставини, як тип майна, порушеного злочином, характер і розмір шкоди, заподіяної або загрозливої товару, що охороняється, а також спосіб дій злочинця, час і місце скоєння діяння. Суб'єктивними елементами будуть такі обставини, як форма наміру (чи була дія здійснена навмисно або внаслідок раптового імпульсу) та мотив.

Як правило, будь-хто, хто дізнався про злочин, зобов'язаний повідомити поліцію чи прокуратуру. Водночас – це соціальний обов'язок, тому невиконання не підлягає жодним санкціям. Однак у разі державних та місцевих органів влади ситуація інша. Якщо така установа у зв'язку зі своєю діяльністю дізналася про скоєння правопорушення, вона за законом зобов'язане повідомити про цей факт у поліцію чи прокуратуру. Однак, на цьому обов'язки не закінчуються. До прибуття правоохоронних органів зазначені установи повинні вжити необхідних заходів, щоб не стерти сліди та докази скоєння злочину.

Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.

      Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955

Все буде Україна!

Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Наш сайт  https://www.zemfond.net

2 025 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page