top of page

Чи має право член ФГ на виділення йому у власність земельної частки із земель ФГ?

Чи має право член ФГ на виділення йому у власність земельної частки із земель ФГ? Нова судова практика ВП ВС

Передумовою для створення ФГ є набуття громадянином України або кількома громадянами України, які вирішили створити ФГ, права власності або користування земельною ділянкою.

    Статтею 13 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено право членів фермерського господарства на приватизацію земельних ділянок.

  Відповідно до ч.1 ст. 32 Земельного кодексу України громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. 

    20 червня 2023 року Велика Палата Верховного Суду у справі № 633/408/18 сформувала правовий висновок щодо приватизації земельних ділянок членами ФГ, зокрема щодо тих, які увійшли до складу ФГ після його створення.

    ВП ВС зазначила, що для реалізації права на приватизацію землі, визначеного статтею 32 ЗК України та статтею 13 Закону України "Про фермерське господарство", фізична особа - майбутній засновник фермерського господарства - повинен попередньо отримати земельну ділянку в користування для створення фермерського господарства.

    Якщо особа увійшла до складу членів ФГ після його створення, тобто не отримавши для такого створення земельної ділянки, то вона не має права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки, яка перебуває у користуванні цього фермерського господарства.

    Для отримання земельної ділянки у власність вона має звертатися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в загальному порядку, визначеному статтями 116, 118 ЗК України.

    Земельна ділянка, що перебуває у користуванні фермерського господарства, може бути передана у власність фізичній особі - члену цього господарства, лише після припинення прав останнього на таку ділянку.

    Тобто член ФГ, який отримав земельну ділянку у користування для створення фермерського господарства і раніше не набув права на земельну частку (пай), може цю (отриману ним) земельну ділянку приватизувати у межах розміру земельної частки (паю) за умови припинення права користування нею фермерським господарством.

    Якщо ж член ФГ не отримував у користування земельну ділянку для його створення, а лише увійшов до складу членів цього господарства, він має право отримати у власність земельну ділянку у передбаченому законом розмірі, проте в загальному порядку, зокрема із земель, які не перебувають у власності чи користуванні фермерського господарства.

      Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.

     Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955

Все буде Україна!

Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Наш сайт  https://www.zemfond.net

276 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page