top of page

Відповідальність за знищення межових знаків

У своїх публікаціях ми неодноразово порушували питання про види документації та її склад, але варто згадати і такий аспект як встановлення межових знаків.

Законом України «Про землеустрій» передбачено під час складання документації (технічної щодо встановлення меж або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) зазначати відомості про встановлені межові знаки.

Але досить часто такі відомості носять формальний характер, а реально розробник документації зазначаючи їх в документації, фактично не встановлює їх.

Як наслідок, 80% громадян, власників своїх наділів (особливо паї та землі для ведення особистого селянського господарства) просто не знають де саме знаходиться їхня земельна ділянка.

Єдиним документом, який визначав важливість встановлення таких знаків на межі земельної ділянки булаІнструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, яка була скасована 14.09.2021 року.

Проте традиційно збереглось поняття про три види межових знаків, які (на вибір) розробник документації має встановити на межі земельної ділянки за результатами проведених робіт, а саме:

​І. Конструкція встановленого зразка, яка включає в себе чотири деталі (деталь 1 - металева марка  у формі кола діаметром 50 мм та товщиною 1 мм, закладний  дюбель  довжиною 120 мм з верхньою основою у формі кола діаметром 60 мм, виготовлений з особливо витривалого полімеру; стержень фіксуючий червоного кольору довжиною 127 мм, виготовлений з особливо витривалого полімеру та стовпчик установочний (у розрізі хрестоподібний) висотою 700 мм з верхньою основою діаметром 60 мм,  виготовлений з особливо витривалого полімеру.

​Межовий знак у скомплектованому вигляді призначений для закріплення меж земельних ділянок на ґрунтовому покриві.

 

​ІІ. Металева труба діаметром 3-7  см  висотою 80-100  см  з привареною у верхній частині металевою пластиною для написів.

 

​ІІІ. Дерев'яний стовп діаметром не менше 10 см висотою не менше 100 см з хрестовиною у нижній частині та верхньою основою 15х15 см і висотою 20 см, у верхній частині стовпа робиться виріз для написів.

Відповідно до статей 106, 107 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними. Основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації.

Відповідно до глави 17 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов’язані встановлювати межі між земельними ділянками з відома іншої сторони та письмового дозволу місцевих органів самоврядування.

Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо– геодезичних і картографічних матеріалів за допомогою спеціальних пристроїв на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Якщо межові знаки знищено, особа може звернутися до землевпорядної організації чи сертифікованого інженера-землевпорядника щодо відновлення меж її ділянки і встановлення межових знаків. Якщо межові знаки були навмисне знищені сусідом, то особі належить направити заяву про порушення статті 56 Кодексу України про адміністративні порушення (Знищення межових знаків), до виконавчого комітету сільської селищної або міської ради на території яких вчинено правопорушення.

У разі виникнення земельного спору, згідно  зі статтею 158 Земельного кодексу України, особа може звернутися до органу місцевого самоврядування із заявою про виникнення спору щодо встановлення меж земельної ділянки. За результатами перевірки орган місцевого самоврядування повинен скласти акт та розглянути це питання на комісії по земельних спорах.

Окремо варто зазначити, що самовільне встановлення меж є незаконним. Адміністративна відповідальність за знищення межових знаків діє з 2007 року – це штраф у сумі 500 неподаткових мінімумів. Відповідно до розділу 17 «Про добросусідство» Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов’язані встановлювати межі між земельними ділянками з відома іншої сторони і з письмового дозволу місцевих органів самоврядування.

​Зрозумілим є той чинник, що встановлення таких знаків вимагає додаткових робіт та коштів, але його наявність на земельній ділянці приносить набагато більшу користь під час використання земельної ділянки у подальшому. Також для розуміння меж ділянки не потрібно постійно виносити її межі землевпорядником і ключовим є уникнення межових спорів, більшість з яких і виникає саме через відсутність межових знаків на земельній ділянці.

​Отже, шановні підписники, звертайте увагу на таку важливу «дрібничку», бо як говорить народна мудрість: краще один раз зробити як слід, ніж потім десять рад шукати межу свого наділу.

Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.

      Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955

Все буде Україна!

Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Telegram  https://t.me/zemfondukraine

Facebook https://www.facebook.com/groups/zemfondua

YouTube https://youtube.com/channel/UCqtlCc8IBG5HkubMcAlGAaw

Instagramhttps://instagram.com/zemelnyy_fond_ukrayinu?igshid=YmMyMTA2M2Y

Наш сайт  https://www.zemfond.net

213 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page