top of page

ЯК І ДЕ ОТРИМАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ВІЛЬНУ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ?

Відповідно до Земельного кодексу України кожен громадянин України може отримати безкоштовно землю для різних потреб у межах встановлених законодавством.

Законодавством України не передбачено обмежень у виборі місця розташування земельної ділянки.

Таким чином, звернутися за інформацією про вільні земельні ділянки може кожен громадянин України.

Варіанти отримання інформації:

1. Неофіційний – Ви можете самостійно переглянути генеральний план населеного пункту або зайти на Публічну кадастрову карту України (map.land.gov.ua) й обрати в конкретному населеному пункті вільну земельну ділянку.

Публічна кадастрова карта також містить великий об’єм інформації: цифрова карта України, кордон України, межі областей, межі районів, межі населених пунктів, індексно-кадастрові карти, земельні ділянки та їх межі, кадастровий номер ділянки, форма власності, цільове призначення, площа, а також карта ґрунтів України.

Корисними функціями, які можливо зробити через Публічну карту є також: можливість замовлення витягу про земельну ділянку, отримання інформації про право власності та речові права, а також можливість подати запит на отримання документації із землеустрою.

Ці функції будуть корисними в тих випадках, якщо земельна ділянка має державу чи комунальну форму власності, але нам не відомо чи перебуває дана земельна ділянка в чиємусь користуванні чи оренді. (Якщо земельна ділянка перебуває в оренді, то для подачі клопотання також потрібна буде згода орендаря).

Даним сервісом можна скористуватись через авторизацію за допомогою електронного цифрового підпису.

Відповідно до статті 36 закону України «Про Державний земельний кадастр», доступ до «Інформації про право власності та речові права на земельну ділянку», можливий за умови ідентифікації особи, яка отримує доступ до інформації, з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи. Інформація про перегляд Вами відомостей про право власності та речові права на земельні ділянки, зберігається. Власник (землекористувач) земельної ділянки, подавши заяву до «органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру», зможе отримати інформацію про осіб, які отримували доступ до «Інформації про право власності та речові права» на дану земельну ділянку.

Недоліком неофіційного варіанту отримання інформації є те що на Публічній карті є земельні ділянки, які не виділені кольором. Вони можуть бути вільними, або про них не внесено інформацію в кадастрову карту. Тобто, до кінця не буде зрозуміло, чи надана ця земельна ділянка іншій особі чи ні. Цю інформацію можна отримати за допомогою другого варіанту – офіційного.

**2. Офіційний **- надіслати запит про надання публічної інформації до місцевого управління з питань містобудування та архітектури місцевої держадміністрації або до Держгеокадастру.

Запитувати необхідно інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані під забудову або для іншого цільового використання згідно з ст. 121 Земельного кодексу України.

Що зазначати в запиті про надання публічної інформації?

1. У запиті потрібно зробити посилання на ч. 5 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та процитувати її: «Уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах».

**2. **Якщо Ви будете звертатись до Держгеокадастру, також рекомендується робити посилання на Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, акцентуючи увагу на тому, що Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який, зокрема, реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

3. Запит на інформацію обов’язково має містити такі дані:

ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, за наявності;

загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо. У нашому випадку це інформацію про наявність земель державної та/або комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використанні та, в подальшому, передані безоплатно у приватну власність. За наявності, також, необхідно додати до запиту графічні матеріали (викопіювання, плани, креслення, схеми, тощо);

підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації», інформація на запит надається безкоштовно, але у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

Яко оскаржити відмову у наданні інформації?

У разі відмови у наданні інформації про вільні земельні ділянки або відповідь не по суті запиту, то така відмова (відповідь) вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до:

керівника розпорядника;

вищого органу;

суду.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до КАСУ.

Нагадуємо, що Ви завжди можете звернутись до спеціалістів Земельного фонду з будь-якого земельного питання. Ми зробимо все, щоб Вам допомогти.3 просмотра0 комментариев

Comments


bottom of page