top of page

Розрахунок і виплата орендної плати на паї.

Юрист Земельний фонд України Anna Gladun** Запровадження нової моделі обігу земель сільськогосподарського призначення неодмінно спричинило трансформацію відносин в аграрному секторі. Наразі аграріям важливо проаналізувати умови договорів оренди, зокрема і щодо періодичності, форми та варіантів виплати орендної плати за користування земельними ділянками, та можливі «підводні камені», приховані в них. Адже в разі невиконання підприємством зобов’язань у пайовика буде підстава ініціювати дострокове розірвання договору оренди.

Розраховуємо суму виплати Орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату ст. 15 Закону № 1611 відносить до істотних умов договору оренди землі2. 1 Закон України «Про оренду землі» від 06.10.98 р. № 161-XIV. 2 Крім того, істотними умовами є об’єкт оренди та строк дії договору оренди. Про те, що при укладенні договору оренди земельного паю потрібно орієнтуватися на вимоги до укладення договору оренди землі, прописані в Законі № 161, прямо сказано в розд. IX цього Закону. При цьому важливо, щоб договір оренди земельної частки пройшов реєстрацію згідно з Порядком № 1193. Виходить, що сума виплати на користь орендодавця обумовлюється сторонами в договорі оренди земельної частки. Вона має бути зазначена в договорі або в абсолютному розмірі, або у відсотках від вартості земельного паю. У загальному випадку орендна плата справляється в грошовій формі. Але за згодою сторін розрахунки можуть здійснюватися й у натуральній формі. При цьому розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати. Відразу попередимо, що натуральна форма розрахунків більш дорога з погляду оподаткування. Тому якщо є бажання отримати продукцію орендаря, то простіше, отримавши грошову оплату, придбати її в нього. Або ж орендар може відобразити операцію з продажу орендодавцю такої продукції та провести взаємозалік заборгованості за продану продукцію заборгованістю за орендними платежами. Те, як сплачуватимуть орендну плату, обумовлюють у договорі оренди. Зокрема, у ньому зазначають, що: — форми орендної плати за оренду однієї земельної частки на 1 рік, які встановлюються за домовленістю сторін, наводять у додатку до Договору; — розмір платежів за окремими формами оплати щороку погоджується між сторонами шляхом внесення змін або доповнень до Договору. Мінімальний розмір орендної плати. Крім того, у цьому ж договорі зазначається, що розмір орендної плати визначається за домовленістю між сторонами, але не може бути меншим від розміру, установленого чинним законодавством. А згідно з п. 170.1 ПКУ об’єкт оподаткування ПДФО визначають виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.

Що ж це за розмір? Податківці вважають, що мінімальний розмір орендної плати при оренді земельних паїв слід визначати, спираючись на вимоги ст. 1 Указу № 92/20024. А в ній зазначено, що плата за оренду земельних ділянок сільгосппризначення, земельних паїв установлюється на рівні не менше 3 % вартості такого паю. Водночас, незалежно від того, який розмір буде зазначений у договорі, платити ПДФО та ВЗ слід виходячи саме з розміру орендної плати, яка встановлена на рівні не менше 3 % вартості паю.

***Індексація орендної плати: проводити чи відмовитися ? *** Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації на дату її виплати відповідно до рівня інфляції національної валюти України. Але затвердженої методики проведення індексації просто не існує. Зате передбачена можливість відмовитися від її проведення. Вона встановлює, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Тому в договорі можна прописати свій алгоритм індексації або, якщо орендодавець земельного паю не проти, за допомогою договору взагалі «ухилитися» від її проведення.

Ми створені для того, щоб допомогти громадянам України розібратися із труднощами земельних відносин. Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти можуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять. Незабувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій. Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до Сергій Коновалов написавши в особисті повідомлення.566 просмотров0 комментариев

Comentarios


bottom of page