top of page

Ринкова ціна на землі сільськогосподарського призначення: реалії сьогодення

У зв’язку з наближенням початку вільного обігу земель сільськогосподарського призначення, а точніше до вже існуючого на відкритий ринок потраплять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва приватної форми власності (фактично – паї), логічно постає актуальність питання ринкової (обігової) вартості таких наділів.

Відразу необхідно зазначити, що однозначної відповіді на це питання не має жоден експерт і прогнозувати, яким чином поведе себе механізм ціноутворення на такий товар з урахуванням внутрішніх економічних чинників в Україні надзвичайно складно.

Відповідно до даних Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, близько 7 млн українців (19%) мають земельні паї, з середнім розміром близько 4.2 га, загальною площею близько 30 млн. га, що становить 73% всіх земель сільськогосподарського призначення в Україні.

Рано чи пізно кожен власник такого наділу, навіть не маючи наміру продати, замислиться на тим, якою ж є реальна вартість його ділянки, адже капіталізація власного майна необхідна не лише для продажу, а і для таких не складних побутових ситуацій як кредитування, позики або ж інвестицій.

Законодавче підґрунтя для формування реальної ціни на землю в нашій державі далеке від досконалості, більше того воно фактично жодним чином не передбачає ніяких гарантій зростання вартості чи утворення певного «курсу».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» (№ 552-IX), який набирає чинності з 1 липня 2021 року, передбачені зміни до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, а саме: «Доповнити пунктом 22 такого змісту: до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку».

Враховуючи, що станом на 01.01.2021 року в Україні середня нормативно-грошова вартість 1 га земель сільськогосподарського призначення (ріллі) становить 27.5 тис. грн (менше 1 тис $), нескладно дійти висновку, що цей показник абсолютно «відірваний» навіть від теоретично можливої ринкової вартості.

Зрозуміло, що ціна продажу земель матиме всі перспективи для зростання і ніхто не змушений за безцінь продавати власне майно, але забезпечити чесний і прозорий ринок земель – однозначно першочергове завдання органів державної влади.

Варіант із перерахунком нормативно-грошової вартості 1 га земель сільськогосподарського призначення (фактично чергового проведення всеукраїнської нормативно-грошової оцінки) та приведення її до реального ринкового показника, дещо виправив би ситуацію, але навіть якщо влада з ініціює такий процес сьогодні, то до 01 липня 2021 року це нічого не змінить, адже діяти така оцінка зможе лише з 01 січня 2022 року.

Тому необхідні швидкі та ефективні рішення, що сформують правила ринку та стануть запобіжниками знецінення українських чорноземів і підтримають громадян, які мають наміри продати власні паї.

Вище вказане говорить лише про одне, що нинішнє законодавство однозначно потребує змін та доповнень і робити це необхідно до 01 липня 2021 року, адже шляхом нескладних маніпуляцій, ситуацією для себе скористуються різного роду ділки, які наразі мають можливість за безцінь скуповувати людські паї.

Всі ці ризики провокує і соціально-економічна напруга у суспільстві. Село без перебільшення знаходиться на межі виживання і навіть якщо людина в силу обставин змушена буде продати свій наділ, «стартова цінова пропозиція» буде не втішною і по суті продаж за заниженою ціною земельного паю жодним чином не покращить матеріальне становище такого продавця.

На разі, власникам земельних ділянок (паїв) порада не поспішати продавати власні наділи, а якщо виникатиме така необхідність то обов’язково радитись з фахівцями, аби не потрапити у неприємну ситуацію.

Фахівці Земельного Фонду мають всі необхідні можливості аби надати якісну консультацію та кваліфіковану допомогу кожному, хто має намір розібратись з колізіями земельного законодавства та реалізувати свої, законом передбачені права у сфері земельних відносин.2 просмотра0 комментариев

Comments


bottom of page