top of page

Порядок перевірки власника земельної ділянки с/г призначення

З відкриттям ринку землі в Україні власники земельних ділянок та фермери зіткнулися з низкою питань, які безумовно потребують уваги кожного, хто бажає купувати чи продавати землю. Тому щоб не потрапити у халепу та уникнути проблем під час придбання/продажі земельної ділянки ми надаємо Вам коротку інформацію на що варто звернути увагу.

Покупцям перш за все потрібно перевірити наявність документів, які засвідчують право власності.

**Друге. **Спробувати знайти земельну ділянку на Публічній кадастровій карті за кадастровим номером. Безкоштовно це можна зробити онлайн на map.land.gov.ua.

Там також можна подивитися загальну інформацію щодо земельної ділянки, зокрема її межі, площу, форму власності, цільове призначення за класифікатором.

Кадастровий номер ділянки вказаний у державному акті на землю, свідоцтві про право власності на нерухоме майно або у витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відсутність земельної ділянки в кадастрі сигналізує про необхідність перевірити таку земельну ділянку та причини відсутності.

У свою чергу, щоб перевірити онлайн, чи зареєстрована земельна ділянка, замовити витяг про земельну ділянку або відомості про власника, потрібна авторизація за допомогою електронного цифрового підпису чи BankID.

Третє. Перевірити, чи зареєстровані на земельну ділянку речові права. Тут варто розрізняти державну реєстрацію земельної ділянки від державної реєстрації прав на неї. Це різні процедури та електронні реєстри. Земельні ділянки – реєструються в Державному земельному кадастрі, права на них – у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Оскільки трапляються непоодинокі випадки коли земельна ділянка у власності продавця, але при цьому речові права на неї не зареєстровані.

У такому випадку нотаріус не побачить в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Публічній кадастровій карті, що на відповідну земельну ділянку не встановлені права, і не зможе засвідчити угоду.

Це можна зробити через Кабінет електронних сервісів Міністерства юстиції. Для отримання інформаційної довідки потрібна авторизація за допомогою електронного цифрового підпису. Перевірка в Реєстрі речових прав на нерухоме майно. Також довідку можна отримати в Центрі надання адміністративних послуг.

Проте варто зазначити, що 16.06.2021 року було прийнято постанову Кабінету Міністрів від 16 червня 2021 р. № 637, якою затверджений Порядок перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України.

Згідно зазначеного порядку перевірку проводитиме:

 • нотаріус – набувача земельної ділянки до посвідчення правопису про відчуження земельної ділянки;

 • орган, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, – власника земельної ділянки.

Що стосується самої процедури перевірки, то вона буде здійснюватись наступним чином:

 1. встановлення особи набувача;

 2. встановлення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи;

 3. перевірку факту перебування набувача, учасників (акціонерів, членів), кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи під дією спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України “Про санкції”;

 4. перевірку належності набувача, учасників (акціонерів, членів), кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи до громадянства держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;

 5. перевірку факту перебування юридичної особи — набувача під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених до переліку держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, залучених до сфери боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;

 6. перевірку факту включення набувача, учасників (акціонерів, членів), кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;

 7. перевірку джерел походження коштів набувача або інших активів за відплатними договорами;

 8. перевірку факту виділення земельної ділянки сільськогосподарського призначення за рахунок земельної частки (паю) та її розташування стосовно державного кордону України;

 9. визначення загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України та юридичної особи.

Нотаріус має перевірити факт застосовування до набувача та до пов’язаних з ним осіб санкцій у вигляді заборони на набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Звертаємо Вашу увагу, що у разі набуття земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність за відплатним договором (купівля-продаж, рента, міна тощо) нотаріус зобов’язаний перевірити джерела походження коштів або інших активів набувача.

Керуючись пунктами 30,31,32 Порядку перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України, За результатами перевірки набувача нотаріус складає протокол проведення перевірки набувача.

Протокол підписується нотаріусом та скріплюється його печаткою. Його виготовляють не менше ніж у двох примірниках, один з яких залишається у справах нотаріуса, а другий передається набувачу.

З повним текстом Порядку Ви можете ознайомитись за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/637-2021-%D0%BF#Text

А у разі виникнення питань Ви завжди можете звернутись до партнерів ЗФУ, які готові допомогти у вирішенні проблемної ситуації.995 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page