Корисні копалини на вашій земельній ділянці

Багатьом громадянам України на праві власності належить земельна ділянка. А чи знаєте ви які цінності та ресурси можна з неї видобувати або який порядок та правила добування копалин на своїй ділянці?

Стаття 23 Кодексу України “Про надра” встановлює право землевласників та землекористувачів на видобуток корисних копалин місцевого значення, торфу, підземних вод (крім мінеральних) та користування надрами для інших цілей.

Таке ж право землевласників та землекористувачів гарантується і пунктом г) ч.1 ст.90 та п. в) ч.1 ст.95 Земельного кодексу України. Але такими нормами передбачено право користування для власних потреб багатьма цінними ресурсами землі та, на відміну від Кодексу “Про надра”, не місцевими копалинами, а загальнопоширеними корисними копалинами (окремий перелік яких на законодавчому рівні не затверджено).

Слід зазначити, що законодавством передбачено відповідальність як адміністративну - за самовільне використання надр, порушення порядку видобутку надр (ст. 47, 58-1 КУпАП), так і кримінальну (ст. 240 Кримінального кодексу України) - з можливістю покарання у вигляді позбавлення волі на досить тривалий термін.

Для того, щоб законно та без спеціального дозволу добувати корисні копалини на своїй ділянці необхідно дотримання таких умов:

бути законним власником чи користувачем цієї земельної ділянки;

робити "розкопки" можна на глибині не більше 2 метрів;

"розкопки" стосуються лише дозволених копалин.

Окремо, слід зазначити, що й видобуток копалин здійснюється якимись спеціальними технічними засобами, застосування яких може зашкодити довкілля, то разі, потрібно узгоджувати їх використання з органами місцевої влади.

Можна добувати лише копалини місцевого значення і ще торф.

До таких копалин місцевого значення належать такі:

вапняк, гіпс, гажа, сапропель - як сировина для хімічних меліорантів ґрунтів;

гіпс, вапняк, крейда - як сировина для будівельного вапна та гіпсу;

пісок - як сировина піщано-гравійна;

суглинок та супісків – як сировина цегляно-черепична

інші корисні копалини, які не включені до Список корисних копалин загальнодержавного значення.

Таким чином, видобуток піску на своїй ділянці можливий у тому випадку, якщо його "копати" як просту піщану сировину.

На відміну від піску, видобуток глини у себе на ділянці практично не можливий без наявності спеціального дозволу, оскільки глина є в переліку копалин загальнодержавного значення залежно від напряму її використання.

У той самий час, глина вважається загальнопоширеним з корисними копалинами, що можна простежити зі змісту ст. 18 Закону України "Про фермерське господарство".

Так, категорично не можна без спеціального дозволу добувати глину, якщо вона видобувається як сировина:

вогнетривка;

формувальне та для оздоблення залізорудних концентратів;

для мінеральних пігментів;

цементне;

петрургічне та для легких заповнювачів бетону

Напрямок родовища копалин загальнодержавного призначення, зокрема глини, визначається рішенням Державної комісією із запасів з корисними копалинами.

Якщо є потреба у видобутку копалин загальнодержавного призначення та, відповідно до отримання спеціального дозволу на це, такий дозвіл видається Держгеонадрами у порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 р.

Якщо раптом власник земельної ділянки випадково знайшов на своїй ділянці цінну копалину, наприклад золото або янтар, то для того, щоб їх "копати" він повинен повідомити про це Держгеонадра і отримати спеціальний дозвіл. Крім того, у такому разі, людина за угодою з Держгеонадрами має право подавати свою земельну ділянку як родовище копалин. З цього приводу слід зазначити, що значення родовища викопних наведено в ст. 5 Кодексу “Про надра”, відповідно до положень якої, родовище – це накопичення мінеральних речовин у надрах, на поверхні землі, у джерелах вод та газів, на дні водойм, які придатні для промислового використання (за якістю, умовами залягання та кількістю). Виявлене родовище буде внесене до Державного фонду родовищ копалин країни, що є частиною Держфонду надр.

Найцікавіше в тому, що виявивши цінні копалини та повідомивши про це, “знахідник” може отримати статус першовідкривача родовища та відповідну винагороду згідно зі ст. 41 Кодексу “Про надра” та Положення про першовідкривачів родовищ корисних копалин.

** Щодо підземних вод**

Стаття 23 Кодексу "Про надра" встановлює право на видобуток такої води без спеціального дозволу, якщо:

обсяг видобутку з кожного водозабору не перевищує 300 кубічних метрів на добу

підземна вода видобувається не для виробництва фасованої питної води

вода не відноситься до мінеральних вод

не вдається шкоди довкіллю.

Слід зазначити, що у цій статті також передбачено, що сільськогосподарські товаровиробники (частка сільгоспвиробництва яких за останній рік становить не менше 75 відсотків) на земельних ділянках, що у їхньому розпорядженні та користуванні, можуть з метою такого виробництва, у господарсько-побутових цілях, добувати підземну воду практично без обмеження обсягом.

**БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ І БЛИЗЬКИХ! ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА! **



51 просмотр0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все