top of page

Відшкодування витрат на правову допомогу

Ви досі думаєте, що юридичні послуги коштують занадто дорого та шукаєте шаблони позовних заяв в Інтернеті, і, як наслідок, маєте відмову у задоволенні позову через неправильно сформульовані позовні вимоги чи недостатньо обґрунтовану позицію? Тоді наша сьогоднішня стаття саме для вас.

Питання про відшкодування витрат на правничу допомогу завжди було актуальним, адже суд за клопотанням іншої сторони може зменшити розмір витрат на правову допомогу. При цьому, обов’язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката.

Втім, єдина судова практика так і не сформувалась, суди й досі сперечаються, що потрібно враховувати, вирішуючи питання про розподіл судових витрат.

Як вбачається з положень п.1 ч.3 ст. 134 КАС України витратами на правничу допомогу адвоката є гонорар за представництво в суді та іншу правничу допомога, пов’язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката. Згідно з ч.5 ст. 134 КАС України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірний із:

1) складністю справи та виконаними адвокатом роботами;

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт;

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову або значенням справи для сторони, у тому числівпливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідність суми витрат на професійну правничу допомогу досліджується судом у кожній конкретній ситуації та вирішується на підставі наданих учасниками справи доказами. У разі якщо суду не буде надано достатніх доказів фактичного здійснення витрат на правову допомогу, це може бути підставою для зменшення таких витрат або відмови у їх відшкодуванні. В якості доказів понесених витрат на правову допомогу, здебільшого достатньо надати суду договір про надання правової допомоги, ордер, акт наданих послуг згідно з договором про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.

Важливо зазначити, що право заперечувати суму наданого стороною розрахунку, в тому числі вимагати зменшення витрат на правову допомогу, має виключно інша сторона шляхом подання відповідного клопотання, про що чітко зазначено в ч.6 ст. 134 КАС України. Окрім того, на сторону, що заявила клопотання, покладається обов’язок доведення неспівмірності заявлених витрат.

Однак, незважаючи на імперативну норму, суди нерідко виходять за межі своїх повноважень та за відсутності поданого другою стороною клопотання зменшують розмір судових витрат. Очевидно, що з такою позицією судів неможливо погодитись, адже процесуальним законодавством не встановлено, що суди за власною ініціативою можуть зменшувати розмір витрат на правову допомогу.


Суд може скористатися можливістю зменшити розмір витрат на правову допомогу лише у разі заявлення клопотання про зменшення розміру таких витрат другою стороною та у випадку неспівмірності таких послуг із складністю справи, затратами часу, обсягом наданих послуг та виконаних адвокатом робіт. У Постанові Верховного Суду у справі № 926/1795/18 від 24.12.2019 зазначено, що «у застосуванні критерію співмірності витрат на оплату послуг адвоката суд користується досить широким розсудом, який тим не менше повинен ґрунтуватися на критеріях, які суд застосовує за наявності наданих стороною, яка вказує на неспівмірність витрат, доказів та обґрунтування невідповідності заявлених витрат цим критеріям» Необхідно відзначити, що питання відшкодування суми витрат на правничу допомогу є вторинним по відношенню до основної суті спору, а суд повинен бути незалежним арбітром під час його вирішення. Тому слід ураховувати, що саме сторони та їх представники наділені процесуальним правом для оспорювання суми заявлених до відшкодування витрат на правничу допомогу і виключно від їх бажання залежить реалізація цього права.

Підсумовуючи вищевикладене, варто відзначити, що зменшення судом витрат на правову допомогу адвоката можливе, але лише у випадках, якщо:

- стороною заявлено клопотання про зменшення витрат на правову допомогу;

- заявлені судові витрати завищені, враховуючи обставини справи;

- суду не було надано достатніх доказів фактичного здійснення витрат на правову допомогу.

Як же правильно отримати такі кошти?

Перше, що вам потрібно зробити це укласти договір з адвокатом.

По-друге, сплатити вартість послуг на розрахунковий рахунок, оскільки суд відшкодовує тільки реально понесені витрати. В іншому успіх повернення коштів залежить від адвоката.

Необхідно надати суду деталізацію наданих послуг у звіті. Це дозволить клієнтові повернути витрачені на правову допомогу гроші в 99% спорів.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини позивач має право на компенсацію витрат, якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними й неминучими, а їхній розмір – обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України»). При розгляді цієї справи Європейським судом було встановлено, що з боку органів державної влади було здійснено незаконний арешт літаків, що належать приватній компанії.

Європейський суд з прав людини стягнув з держави на користь компанії 8000 євро як компенсацію судових витрат.

Потрібно зауважити, що тривалість розгляду справ у судах України склала понад три роки, а сума компенсації шкоди сягнула 5 млн євро.

Незважаючи на те, що інститут відшкодування витрат юридичних послуг запроваджено досить давно, судова практика в цьому питанні дуже різниться.

Наприклад, одним із найбільших відшкодувань витрат на адвоката в нашій країні була сума понад 0,5 млн грн.

Також є відшкодування в дуже невеликих розмірах. Наприклад, 300 грн за складання позовної заяви до суду.

Незважаючи на усталену думку, що неможливо стягнути витрати з державних органів або підприємств, суди присуджують стягнення витрат з органів влади. Наприклад, Північний апеляційний господарський суд 26 серпня 2020 року стягнув з Акціонерного товариства «Українська залізниця» 1500 грн витрат на професійну правову допомогу. При тому, що загальна сума позову була зовсім невелика – 8484,75 грн. Суд насамперед виходив із реально сплаченої суми, яка була перерахована адвокату на підставі платіжного доручення, та визнав цю суму сумірною з доданим переліком наданих послуг.


Метою стягнення витрат на правничу допомогу є не тільки компенсація стороні, на користь якої прийняте рішення, витрачених коштів, а й спонукання суб’єкта владних повноважень утримуватися від подання безпідставних заяв і скарг.


На завершення хочемо вам сказати, щоб ви не боялись звертатись до спеціалісті і в свою чергу преживати, що ви витратите всі свої кошти.

Ми створені для того, щоб допомогти громадянам України розібратися із труднощами земельних відносин.

Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти можуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять.

Незабувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.


Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до мене написавши в особисті повідомлення.

57 просмотров0 комментариев

留言


bottom of page