top of page

Земельний податок і орендна плата

ОГЛЯД судової практики Верховного Суду щодо оподаткування в умовах воєнного стану

Юрист Земельного Фонду України,

Ірина Назаренко

В даній публікації розкриємо огляд судової практики Верховного суду щодо оподаткування в умовах воєнного стану. Детально поговоримо про земельний податок та орендну плату.

 

1. Про звільнення від обов’язку щодо сплати орендної плати за землю.

Платники земельного податку, які провадили діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від своїх обов’язків, зокрема щодо сплати орендної плати за землю державної або комунальної власності з 14 квітня 2014 року 17 Огляд судової практики КАС ВС до 8 червня 2016 року. Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування узалежнюється від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України 5 червня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Бахмуцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2018 року у справі № 805/4569/16-а (провадження № К/9901/48827/18) за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Бахмутської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових вимог, зобов’язання внести зміни до інтегрованих карток з земельного податку та орендної плати юридичних осіб шляхом виключення з них відомостей про наявність податкового боргу (недоїмки).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ Контролюючий орган сформував податкову вимогу, якою зобов’язав платника сплатити суму податкового боргу, станом на 14 березня 2016 року, із земельного податку та орендної плати з юридичних осіб. Платник указав, що здійснював свою діяльність на території проведення антитерористичної операції, тому має право на звільнення від обов’язку зі сплати орендної плати за землю. Донецький окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій, застосувавши до спірних правовідносин принцип презумпції правомірності рішень платника, дійшли висновку, що в податкового органу були відсутні підстави для формування спірних податкових вимог. Суди врахували умови проведення антитерористичної операції, наявність дії тимчасових заходів, запроваджених державою підтримки суб’єктів господарювання, що провадять діяльність на території проведення антитерористичної операції, а також право платника подавати уточнюючі декларації до раніше поданих декларацій. Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ Положення Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» є спеціальними у спірних правовідносинах, а тому їх застосування не залежить від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України. Тому платники земельного податку, які реалізовували діяльність на території проведення антитерористичної операції, з 14 квітня 2014 року до 8 червня 2016 року звільнені від виконання обов’язків, зокрема, сплачувати за оренду землі державної або комунальної власності. 18 Огляд судової практики КАС ВС Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р було затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а також перелік населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, до якого не належить місто Артемівськ (місто Бахмут).

2. Про підстави звільнення від сплати земельного податку й орендної плати з юридичних осіб

Платники земельного податку й орендної плати з юридичних осіб, які перебувають на обліку у фіскальних органах і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються, зокрема, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності 11 вересня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 року й ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року у справі № 805/4279/16-а (провадження № К/9901/42143/18) за позовом Публічного акціонерного товариства «Будівельно-монтажна фірма „Азовстальбуд“» до Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання недійсним і скасування податкового повідомлення-рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ Контролюючий орган під час проведення перевірки встановив, що порушуючи вимоги чинного законодавства, платник самостійно визначив до сплати податкові зобов’язання із земельного податку та з орендної плати, погашені з порушенням граничних строків сплати (несвоєчасну сплату податкового зобов’язання із земельного податку з юридичних осіб). Платник указав, що під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не було враховано приписів статті 6 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності суб’єктів господарювання, які провадять діяльність на території проведення антитерористичної операції. Донецький окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що оскільки платник земельного 19 Огляд судової практики КАС ВС податку зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м. Маріуполя Донецької області (у населеному пункті на території проведення антитерористичної операції), то на такого платника поширюються пільги, установлені статтею 6 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ Закон України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» було прийнято для підтримки суб’єктів господарювання, що реалізовують діяльність на території, а також осіб, які там проживають або переселилися з цієї території на час активної фази антитерористичної операції. Платники земельного податку й орендної плати з юридичних осіб, які перебувають на обліку у фіскальних органах і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються, зокрема, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками є здійснення суб’єктом господарювання діяльності саме на території проведення антитерористичної операції та в період її проведення.

Спеціалісти Земельного фонду можуть надати більш розгорнуті консультації з будь яких юридичних питань, як фізичним особам, так і юридичним особам. У разі потреби надати юридичний супровід щодо спірних правовідносин.

Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до наших адміністраторів групи написавши в особисті повідомлення.

170 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page