top of page

Як захистити свої права у випадку самовільного зайняття земельної ділянки?

Розглянемо детально дану тему!

Земельні ділянки в Україні - одне з найбільших соціальних благ. Водночас такі об'єкти дуже вразливі для посягань з боку недобросовісних землекористувачів.

Можна зустріти непоодинокі випадки, коли власники земельних ділянок виявили, що їх власністю користується інша особа. Підґрунтям для незаконного заволодіння землею може бути відсутність земельних ділянок у кадастрі або недостовірність внесених до нього даних, невідповідність даних у ДЗК їх паперовим джерелам, неоформлені спадкові права на земельні ділянки, помилки в технічній документації тощо.

Тому виникає закономірне питання: як захистити себе?


Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Самовільне зайняття земельної ділянки – будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними (ст.1 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель»).

З системного аналізу положень Земельного Кодексу, Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" можна зробити висновок, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку. Відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Проте, важливо розуміти, що законодавством України передбачений захист прав землевласників та встановлена цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки.

Так, стаття 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за такі дії передбачає накладення штрафу на громадян від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 197-1 Кримінального кодексу України встановлює кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику. Шкода визнається значною, якщо вона у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. У цьому випадку передбачене покарання у вигляді штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців.

Крім того, статтею 212 Земельного кодексу України передбачено повернення самовільно зайнятих земельних ділянок та приведення їх до придатного для використання стану.


Що робити, у разі виявлення використовування земельної ділянки без згоди власника?


Досудовий порядок передбачає звернення до:

  • правоохоронних органів;

  • комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції України;

  • регіональних оперативних штабів, які працюють у режимі оперативного реагування на спроби рейдерських захоплень земель або вирощеного врожаю.

Або ж звернутись до суду із позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки. До позову доречно додати висновок Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру, яким встановлений факт самовільного зайняття земельної ділянки, а також наведений розрахунок розміру шкоди, заподіяної такими діями.

Висновки:

Таким чином, Ви можете захистити свої права як в судовому, так і досудовому порядку. Однак, не забувайте вчасно подбати про оформлення чи переоформлення документів на земельні ділянки.

Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити ваші права та позбавити від неприємних ситуацій.


Ми, Земельний Фонд України, зважено та впевнено продовжуємо працювати у галузі земельних відносин на благо нашої країни з дотриманням законодавчих норм та із радістю допомагаємо вам вирішувати ваші земельні питання далі.

Задавайте питання у коментарях, звертайтеся за консультаціями та замовляйте послуги.350 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page