Детальніше розглянемо у відео!
Самовільні споруди в Україні вже давно стали звичним явищем, тому існують різні способи їх узаконити і ввести будинок чи іншу споруду в експлуатацію. Відповідно до ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.
Тобто будь-яка споруда, яка містить хоча б одну з цих ознак, вважається самовільно побудованою. Це означає, що побудований з порушенням чинного законодавства будинок, не можна буде продати, подарувати або закласти. Така нерухомість не зможе пройти державну реєстрацію та ви не будете її повноправними власником.
На сьогодні існує декілька шляхів узаконення самочинно побудованих споруд:
реєстрація права власності без прийняття в експлуатацію — для об'єктів (без обмежень по площі) збудованих до 05 серпня 1992 року;
будівельна амністія 2018 — 2024 — для об'єктів (садибні, садові та дачні будинки площею до 300 кв.м), що збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 09 квітня 2015 року;
загальний порядок прийняття в експлуатацію — для об'єктів (без обмежень по площі) на які оформлено дозвільну документацію на будівництво. на підставі рішення суду (з подальшим введенням такого об'єкту в експлуатацію).
Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 5 серпня 1992 року, не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію.
Реєстрація права власності на такий самобуд здійснюється державним реєстратором на підставі наступних документів:
Заява про реєстрацію (формується на місці держреєстратором);
Квитанція про сплату збору за реєстрацію;
Технічний паспорт на будівлю;
Довідку чи рішення про присвоєння адреси (не подається, якщо земельна ділянка під будинком має кадастровий номер та внесена до державного реєстру прав на нерухоме майно);
або -Правовстановлюючий документ на земельну ділянку (в т.ч. відомості з погосподарської книги або рішення місцевої ради про передачу ділянки в користування чи власність);
Виписка з погосподарської книги, видана місцевим виконкомом або архівом.
Що стосується "будівельної амністії" на будови збудовані у період з 5 серпня 1992 до 9 квітня 2015 року прийняття в експлуатацію об’єктів здійснюється безоплатно, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що надають право на їх виконання та за експлуатацію або використання об’єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються. Головною особливістю узаконення будинків 1992-2015 рр. є необхідність реєструвати декларацію про готовність об’єкта до експлуатації в Реєстрі будівельної діяльності. Тобто до процедури додається ще одна бюрократична ланка.
Відповідно сама процедура узаконення таких будинків наразі складається з трьох етапів:
Проведення технічного обстеження та складання технічного паспорту;
Реєстрація декларації про готовність об’єкта до експлуатації в Реєстрі будівельної діяльності;
Реєстрація права власності на будинок в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Будівельна амністія для будинків 1992-2015 рр., що запроваджена у 2018 р., не має строку дії, тобто можливість узаконити самобуд, що побудований самочинно, буде залишатись і надалі до зміни законодавства. Те саме стосується і будинків, побудованих до 1992 р. Також узаконити самобуд можна через суд. Розглядаються судом справи тільки щодо завершених об’єктів будівництва. На підставі прийнятого рішення проводиться державна реєстрація права власності, внаслідок якого відбувається легалізація самобуду. Слід мати на увазі, що не вийде через суд узаконити самобуд, якщо він не буде відповідати діючим технічним і будівельним нормам або зведений на земельній ділянці, що не належить забудовнику. Проводити узаконення самовільної забудови необхідно разом з оформленням права власності на земельну ділянку, на якому вона розташована.
Висновки: Таким чином, порядок узаконення самобуду залежить від дати побудови будівлі, але в будь-якому випадку необхідно легалізувати самобуд для подальшої можливості розпоряджатися своїм майном.
📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️
🇺🇦Все буде Україна!
💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:
🟡Telegram https://t.me/zemfondukraine
Comentarios