top of page

Успадкування земельних ділянок іноземцями та особами без громадянства

Шановні читачі та учасники групи Земельний фонд України! Сьогодні давайте поговоримо про особливості успадкування земельних ділянок іноземцями або ж особами без громадянства.


З самого початку, варто зазначити, що іноземці та особи без громадянства, відповідності до ст. 26 Конституції України, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.


В пункті 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено , що іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав. Частиною 3 ст. 81 Земельного кодексу України визначено, що однією з підстав набуття права власності іноземцями може бути прийняття спадщини.

Спадкування права на земельну ділянку врегульована нормами ст. 1225 Цивільного кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 1225 Цивільного кодексу України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

У відповідності до ст. 1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.


Особливості спадкування земельної ділянки іноземцями врегульовані нормами Земельного кодексу України. Так, у відповідності до ч. 3 ст. 81 Земельного кодексу України, однією з підстав набуття права власності іноземцями може бути прийняття спадщини. В ч. 2 вказаної норми зазначено, що іноземці можуть набувати права власності на земельні ділянки  несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

    

Окреме регулювання мають ділянки сільськогосподарського призначення, адже згідно  ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

У відповідності до ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини, а ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України встановлений шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

     Окрім того, в ч. 1 ст. 1297 Цивільного кодексу України зазначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов’язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачою йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

    

Свідоцтво про право на спадщину, згідно до ч. 1 ст. 1289 Цивільного кодексу України, видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Таким чином, спадкоємець повинен вчинити наступні дії:

     1. Звернутися протягом шести місяців з моменту смерті спадкодавця до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Для того, щоб звернутися з заявою про прийняття спадщини, нотаріусу потрібно надати наступні документи: свідоцтво про смерть; довідку про місце проживання спадкодавця; свідоцтво про народження або копію актового запису, або копію рішення суду про встановлення факту родинних відносин, яке набуло законної сили.

     2. Після сплину шестимісячного строку на прийняття спадщини, звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини для отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, для цього потрібно надати нотаріусу документи, що підтверджують право власності, а саме: державний акт на право власності (або витяг з реєстру речових прав) та витяг з Державного земельного кадастру.

Пунктом 174.2.3. ст. 174 Податкового кодексу України визначено, що для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента ставка оподаткування визначається у відповідності до п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, що становить 18%.


Таким чином, інститут спадкування майна, зокрема земельних ділянок, іноземцями та особами без громадянства є абсолютно вичерпним у нашій державі, але є і певні недоліки, про які ми поговоримо у наступних наших публікаціях.


Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️


🇺🇦Все буде Україна!


💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:26 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page