top of page

Укладення договору міни земельної ділянки сільськогосподарського призначення

Детальніше розглянемо у відео.

Друзі, якщо Вам цікаві земельні питання, то підписуйтеся на наш канал та будьте першими, хто дізнається всі актуальні новини. Також не забувайте ставити лайки та коментувати наші відео! Команда «Земельного фонду України» створена для того, щоб допомогти кожному з вас вирішити земельні питання!


Конституція України передбачає право розпоряджатися власністю на свій розсуд: використовувати, здавати в оренду, продавати, обмінювати на інше майно.


Процедура міни земельних ділянок є законним правом сторін — власників земельних ділянок та на підставі їх вільного волевиявлення може бути використане ними за їх взаємною згодою.


Відповідно до статті 715 Цивільного кодексу України за договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов’язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар.


Кожна із сторін договору міни є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін.


Договором може бути встановлена доплата за товар більшої вартості, що обмінюється на товар меншої вартості.


Право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов’язань щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором або законом.


Згідно з ч.3 ст. 131 ЗКУ земельні ділянки сільськогосподарського призначення приватної власності можуть бути відчужені лише за договорами купівлі-продажу, дарування, довічного утримання, спадкового договору, міни, шляхом внесення до статутного (складеного) капіталу чи шляхом звернення стягнення на них.


У свою чергу, без згоди суб’єкта переважного права купівлі земельної ділянки, земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть бути обміняні лише на земельні ділянки, розташовані у тому самому масиві земель сільськогосподарського призначення, за правилом, визначеним частиною другою статті 37-1 Земельного кодексу України.


Тобто здійснити обмін можна лише земельними ділянками, розташованими в одному масиві. Такі вимоги поширюються на усі земельні ділянки що належать до земель сільськогосподарського призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для ведення особистого селянського господарства, для індивідуального садівництва тощо.


Обмін (міна) земельної ділянки державної або комунальної власності, розташованої у масиві земель сільськогосподарського призначення, на іншу земельну ділянку, розташовану у цьому ж масиві, здійснюється лише у разі, якщо обидві земельні ділянки мають однакову нормативну грошову оцінку або різниця між нормативними грошовими оцінками становить не більш як 10 відсотків.


Слід зазначити, що статтею 716 Цивільного кодексу України передбачено, що до договорів міни застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, договір контрактації або інші договори, елементи яких містяться в договорі міни, якщо це не суперечить суті зобов'язання.


Угоди про перехід права власності на земельні ділянки, зокрема договір міни, укладаються в письмовій формі та нотаріально посвідчуються.


Угоди повинні містити:

  1. назву сторін (прізвище, ім'я та по батькові громадянина, назва юридичної особи);

  2. вид угоди;

  3. предмет угоди (земельна ділянка з визначенням місця розташування, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму тощо);

  4. документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку;

  5. відомості про відсутність заборон на відчуження земельної ділянки;

  6. відомості про відсутність або наявність обмежень щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням (застава, оренда, сервітути тощо);

  7. договірну ціну;

  8. права та обов'язки сторін;

  9. кадастровий номер земельної ділянки;

  10. момент переходу права власності на земельну ділянку.

Договори міни земельними ділянками, які укладено з порушенням встановленого законом порядку обміну, визнаються недійсними за рішенням суду.


За укладення правочинів з порушенням земельного законодавства громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.

Таким чином, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» та зняттям мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення, оформлення договору міни землі відповідного цільового призначення, як форма відчуження є можливою - з урахуванням зазначених нюансів.

Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Задавайте питання у коментарях, звертайтеся за консультаціями та замовляйте послуги.


Дякую за увагу! Намагався, щоб цей ефір був вам корисним! Кожному з вас бажаю успіхів у земельних справах та, звісно, якнайшвидшого миру


Слава Україні!

448 просмотров1 комментарий

Недавние посты

Смотреть все

1 commentaire


Angela Oviduk
Angela Oviduk
02 oct. 2023

Доброго дня! Я маю до вас таке запитання. Мій батько до своєї смерті зробив міну землі і тепер у тої земельної ділянки новий власник, а я є спадкоємицею і маю земельний акт на цю ділянку чи маю я шанс на відчуження цієї землі в судовому порядку як спадкоємиця?

J'aime
bottom of page