top of page

Суборенда землі: з чого почати?

Укладання договору суборенди майна є важливою та корисною процедурою для багатьох бізнесів і просто фізичних осіб. Суборенда передбачає передачу права користування землею, отриманої в оренду, третій стороні на певних умовах. Цей вид договору має свої особливості та специфіку, але головне – дотримання процедури передачі земельної ділянки від орендаря суборендарю.


Укладання договору суборенди є цілком виправданим у деяких випадках. Розглянемо деякі ситуації, коли суборенда може бути необхідною:

  • великий обсяг землі: коли орендар має значну кількість землі та не може її повністю використовувати або має бажання поділити користування з іншими фізичними особами чи підприємцями, договір суборенди може стати відмінним рішенням. Це дає можливість зменшити витрати та залучити додаткові кошти через здійснення суборенди.

  • фінансова вигода: у випадку, коли орендар хоче отримати додатковий дохід без необхідності безпосереднього управління майном, суборенда може бути корисним варіантом. Орендар отримує певну суму від суборендаря без необхідності використання земельної ділянки. Це дає змогу зосередитися на основних аспектах бізнесу та отримувати стабільний дохід від суборенди.

  • диверсифікація ризиків: суборенда також може бути використана для розподілу ризиків та зменшення впливу негативних факторів на бізнес. Шляхом укладання договору суборенди з декількома сторонами, орендар забезпечує собі більшу стабільність у разі збитків або непродуктивності одного з суборендарів.


Зазначені випадки є лише деякими прикладами ситуацій, коли укладання договору суборенди майна може бути необхідним. При прийнятті рішення про суборенду варто враховувати специфіку бізнесу, обсяг майна, фінансові можливості та ризики. Ретельне узгодження умов договору та дотримання правових вимог є важливими кроками для успішної суборенди майна. 


Яка процедура передачі земельної ділянки в суборенду?

  • перш за все, ознайомтесь з текстом договору оренди між орендодавцем та орендарем. У цьому договорі має бути чітко зафіксовано, що орендар має право передавати земельну ділянку в суборенду або не повинно бути заборони на такі дії (з такої умови звертаємось до орендодавця). Частиною 1 статті 8 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (далі – «Закон») передбачено:

«Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (крім випадків, визначених законом). Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.»

  • припустимо договір оренди передбачає право орендаря на передачу землі в суборенду, то наступний крок – підготовка договору суборенди. При цьому сторони повинні пам’ятати, що договір суборенди землі не повинен суперечити договору оренди землі, а також обмежувати його. Також строк суборенди земельної ділянки не може перевищувати строку договору оренди землі. Тобто орендар під час підготовки договору суборенди повинен орієнтуватися на договір оренди землі.

  • після підписання договору суборенди землі, останній підлягає державній реєстрації. Також  за згодою сторін договір суборенди земельної ділянки посвідчується нотаріально (частина 5 статті 8 Закону):

«Право суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.»

Отже, інститут суборенди земельних ділянок є ефективним механізмом для використання землі. Проте, умови договорів оренди, об'єкти, що підлягають суборенді, процедури, з якими можуть стикнутися сторони угоди про суборенду, а також умови, які можуть бути встановлені в таких договорах, будуть відрізнятися у кожному конкретному випадку.

❤️Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️


🇺🇦Все буде Україна!


💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:Comments


bottom of page