top of page

Прийняття спадщини під час війни

Зупинено строки для прийняття спадщини та видачі свідоцтва

За загальним правилом ви маєте прийняти спадщину або відмовитись від неї впродовж 6 місяців від смерті спадкодавця. Проте війна внесла корективи.

На період воєнного стану строк для прийняття спадщини зупиняється. Що це означає?

Припустимо, спадкодавець помер 24 лютого 2022 року, тобто вже під час дії воєнного стану. За звичайних умов ви повинні були б подати заяву про прийняття спадщини до 24 липня 2022 року. Але наразі цей строк зупинено. Тож ви можете прийняти спадщину впродовж усього часу дії воєнного стану та додатково протягом 6 місяців після його завершення.

Те ж саме стосується строку видачі свідоцтва про право на спадщину – його також зупинено, доки діє воєнний стан.

В мирні часи нотаріуси видавали свідоцтва на спадщину після закінчення строку на її прийняття. Тобто не раніше 6 місяців від моменту смерті спадкодавця.

Що змінилося з війною:

  • якщо на момент оголошення воєнного стану строк на прийняття спадщини ще не збіг (не пройшло 6 місяців від смерті спадкодавця) – нотаріус не видасть вам свідоцтво на спадщину до закінчення воєнного стану. Тому ви не зможете розпоряджатися спадковим майном;

  • якщо ж строк на прийняття спадщини закінчився до 23.02.2022 року включно, але ви не встигли отримати свідоцтво – нотаріус може вам його видати.  

Проте в другому випадку також є нюанс. Важливо, щоб ваша спадкова справа була зареєстрована у Спадковому реєстрі. Без цього вам не видадуть свідоцтво, навіть якщо строки на прийняття спадщини закінчилися до оголошення воєнного стану. Спочатку нотаріус має зареєструвати вашу спадкову справу, а вже тоді видавати свідоцтво.

Зверніть увагу: наразі закон забороняє вчиняти нотаріальні дії за участі громадян РФ. Навіть якщо громадянин Росії стоїть першим у черзі на спадкування або на його користь складено заповіт – отримати спадщину в Україні він не зможе.

🔍Скасовано прив’язку до місця відкриття спадщини

У мирний час діяло правило, за яким місцем відкриття спадщини вважалося останнє місце проживання спадкодавця або місцезнаходження основної частини спадкового майна. І спадкова справа відкривалася виключно за місцем відкриття спадщини.

Тобто спадкоємець звертався із заявою про прийняття спадщини та пакетом документів до нотаріуса, що працює за місцем відкриття цієї спадщини. Наприклад, якщо спадкодавець помер у Харкові, то й спадкова справа заводилась саме там.

Наразі для відкриття спадкової справи можна звертатися до будь-якого нотаріуса України. Немає значення, де саме відкрилася спадщина та до якого саме нотаріуса подали заяви інші спадкоємці.

В умовах війни ця новела логічна та зрозуміла.

Вона дозволяє оформити спадщину, якщо вона відкрилася на окупованій території або спадкоємець виїхав в інший регіон і повертатися «додому» задля візиту до нотаріуса недоцільно.

Як прийняти спадщину в Україні та за кордоном

В цілому порядок спадкування не змінився.

Якщо ви перебуваєте в Україні, ваш план дій по прийняттю спадщини має виглядати так:

  • обрати нотаріуса – це можна зробити в Реєстрі нотаріусів, які працюють під час війни від Нотаріальної палати України;

  • подати йому заяву про прийняття спадщини, а також пакет документів – паспорт, ІПН, свідоцтво про смерть спадкодавця.

Після цього нотаріус відкриває спадкову справу. Він перевіряє, чи немає аналогічної зареєстрованої справи у Спадковому реєстрі, і якщо ні – реєструє її. Якщо у нотаріуса немає доступу до Спадкового реєстру, він все одно може відкрити спадкову справу. Проте зареєструє її пізніше – впродовж 5 днів після відновлення доступу до реєстру.

Щоб отримати спадщину з-за кордону, не обов’язково повертатися в Україну. Для цього ви можете:

  • подати заяву про прийняття спадщини до консульської установи або дипломатичного представництва України за вашим місцезнаходженням;

  • надіслати заяву поштою українському нотаріусу – зверніть увагу, що ваш підпис на цій заяві має бути нотаріально засвідчений.

Пам’ятайте, що лише після спливу 6 місяців від моменту завершення воєнного стану нотаріус зможе видати вам свідоцтво про право на спадщину.

Попри зупинку строків для прийняття спадщини, радимо вам не «затягувати» це питання. Ніхто не знає, коли саме буде скасовано воєнний стан та які правила будуть діяти на той час. Тому рекомендуємо подавати необхідні документи вчасно, аби уникнути проблем в майбутньому.


185 просмотров0 комментариев
bottom of page