top of page

Порядок набуття права власності громади на безхазяйне майно

Друзі, якщо Вам цікаві земельні питання, то підписуйтеся на наш канал та будьте першими, хто дізнається всі актуальні новини. Також не забувайте ставити лайки та коментувати наші відео! Команда «Земельного фонду України» створена для того, щоб допомогти кожному з вас вирішити земельні питання!

Думаю, що кожен з нас бачив на території населених пунктів або за їх межами старі занедбані будівлі, які просто руйнуються. Як правило, це майно, яке не має власника та має назву безхазяйного.


При цьому майно не може бути визнано безхазяйним, якщо його власник відомий, але місце його перебування на цей момент — не встановлено.


Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені.


Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.


Таким чином, для набуття права власності на безхазяйне майно ОМС має здійснити низку заходів.


Крок 1 – виявлення безхазяйного майна. Підприємства, установи, організації, громадяни та посадові особи ОМС, яким стало відомо про нерухоме майно, що не має власника або власник якого невідомий, повідомляють про таке майно уповноважений орган. За зверненням зазначених осіб виконавчий комітет місцевої ради проводить обстеження виявлених об’єктів та вживає заходів для встановлення їх можливих власників.


Підготовчі заходи до взяття на облік безхазяйних речей, виявлених на території відповідної територіальної громади, і зокрема, їх обстеження зазвичай виконує постійно діюча комісія, створена при місцевій раді (виконавчому органі).


Крок 2 – фіксування факту наявності безхазяйного майна. За результатами обстеження виявленого безхазяйного майна постійно діюча комісія складає акт обстеження, в якому зазначає відомості про:

  • адресу та технічний стан об’єкта;

  • можливість використання об’єкта за його функціональним призначенням;

  • пропозиції щодо подальшого використання об’єкта, тощо.

Також на цьому етапі комісія (уповноважений орган) з’ясовує наявність технічної документації на відповідний об’єкт, а за відсутності такої – замовляє її виготовлення. З метою встановлення додаткових фактів стосовно обстежуваного майна, його власників чи ймовірних правонаступників уповноважений орган направляє запити у відповідні служби.


Крок 3 – взяття на облік безхазяйного майна. Після комісійного обстеження об’єкта безхазяйного майна, уповноважений орган звертається до органів державної реєстрації про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.


Після взяття майна на облік як безхазяйного уповноважений орган розміщує оголошення про цей факт у друкованих засобах масової інформації.

Якщо після розміщення оголошення власник звертається з документами, що підтверджують його право власності на це майно, він має відшкодувати всі понесені витрати (утримання, збереження майна, виготовлення технічної документації на майно, публікація оголошення тощо).


Крок 4 – звернення до суду з приводу передачі у комунальну власність.

Якщо протягом одного року з дня взяття на облік органом держреєстрації безхазяйної речі її власник не з’явився, ОМС подає заяву до суду про передачу майна у власність відповідної територіальної громади.


Крок 5 – прийняття безхазяйного майна у комунальну власність.

Підставою для прийняття безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність є рішення суду. Після ухвалення судом такого рішення уповноважений орган готує на чергову сесію проект рішення про прийняття об’єкта безхазяйного майна у комунальну власність відповідної територіальної громади.


Після прийняття безхазяйного майна у комунальну власність ОМС звертається до суб’єкта держреєстрації для реєстрації права власності відповідної територіальної громади на визначене майно.

Таким чином, територіальні громади мають право набувати право власності на безхазяйні речі.


Проте слід звернути увагу на деякі відмінності двох інститутів набуття права власності за набувальною давністю і на безхазяйне нерухоме майно.


По-перше, набуття права власності нерухоме майно за набувальною давністю можливе і у разі існування відомостей про попереднього власника, що унеможливлює набуття права власності як на безхазяйну річ.


По-друге, право власності на безхазяйне нерухоме майно набувається єдиним, чітко визначеним суб’єктом – відповідною територіальною громадою, а у разі набуття права власності за набувальною давністю - будь-яким суб’єктом цивільних правовідносин.

Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


Задавайте питання у коментарях, звертайтеся за консультаціями та замовляйте послуги.

570 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comentários


bottom of page