top of page

Новий Закон «Про захист прав споживачів»

Україна однією з перших країн пострадянського простору в 1991 році прийняла Закон України «Про захист прав споживачів». Але на шляху України до європейської інтеграції виникла необхідність пристосування створеної у 1991 році системи захисту прав споживачів до європейських стандартів та практик.

10 червня 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про захист прав споживачів» (законопроєкт № 6134). Ініціатором законопроєкту був Кабінет Міністрів України. Вказаний проєкт – євроінтеграційний.

Як зазначено в пояснювальній записці до проєкту закону, цей законодавчий акт спрямований на наближення національного законодавства про захист прав споживачів до законодавства Європейського Союзу та гармонізацію системи захисту прав споживачів в Україні з принципами, підходами та практиками ЄС.

Прийнятий закон України дасть змогу:

• імплементувати у вітчизняне законодавче поле директиви та регламенти ЄС у сфері захисту споживачів;

• поширити дію цього закону на сферу харчової продукції в частині економічних прав споживача;

• визначити права та обов’язки споживачів в електронній торгівлі;

• передбачити запровадження Єдиного державного вебпорталу для споживачів у сфері електронної комерції;

• визначити перелік інформації про продукцію та суб’єкта господарювання, яку він повинен надавати в разі здійснення електронної торгівлі, та відповідальність за відсутність такої інформації, крім того, відповідальність суб’єкта господарювання, що надає послуги торговельного електронного майданчика (маркетплейсу) для розміщення товарів для продажу інших суб’єктів господарювання.

 

Дійсно, стара редакція закону не відповідає вимогам реалій.

З вересня 2015 року дія закону припинила поширюватися на сферу харчової продукції, що значно ускладнювало захист прав споживачів у цій сфері, а саме їхніх економічних прав.

Тому однією з новел зазначеного закону є поширення його дії на відносини між споживачами та суб’єктами господарювання у сфері харчових продуктів.

Також новим законом пропонується визначити поняття електронного торговельного майданчика (маркетплейсу) та електронного сервісу порівняння продукції (прайс-агрегатора), врегулювати їх діяльність на законодавчому рівні та встановити перелік обов’язкової інформації про суб’єкта господарювання на таких майданчиках. А за відсутність усієї необхідної інформації, що дасть змогу споживачу ідентифікувати конкретного суб’єкта господарювання, який продає продукцію на вебсайтахмаркетплейсу та прайс-агрегатора, пропонується встановити відповідальність.

Водночас Держпродспоживслужбі надано повноваження вживати заходів щодо обмеження доступу до вебсайтів(недобросовісних електронних торговельних майданчиків). Для цього орган матиме право звертатися до провайдера інтернет-послуг.

Серед нововведень можна також виокремити розширення прав громадських об’єднань споживачів. Відтепер буде створена юридична можливість для громадських об’єднань споживачів проводити дослідження рівня якості та безпеки товарів, робіт і послуг на споживчому ринку. Водночас такі об’єднання звільнено від сплати судового збору в усіх судових інстанціях у справах щодо захисту прав споживачів, зокрема щодо невизначеного кола споживачів.

Важко передбачити ефективність нового закону на практиці, крім того, його ще має підписати Президент України, перш ніж він набуде чинності.

Крім того, новели цього закону викликані швидкоплинністю технологічного розвитку та диджиталізацією суспільних процесів в Україні, тому такі зміни покликані осучаснити українське законодавство.

 Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.

      Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955

Все буде Україна!

Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Наш сайт https://www.zemfond.net

73 просмотра0 комментариев

Commentaires


bottom of page