top of page

Нормативна грошова оцінка землі

Нормативна грошова оцінка - це одна з кількох видівоцінок, передбачених Законом України "Про оцінку земель", основою розрахунку якої є рентний дохід від використанняземельної ділянки протягом певного періоду часу. Законодавчо поняття нормативної грошової оцінкивизначено також в ст.1 Закону України "Про оцінку земель".

В основі нормативної грошової оцінки земельноїділянки лежить рентний дохід.  Для спрощеного розуміння, рентний дохід - це по суті ті гроші, які можна виручити віднайбільш ефективного використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Для земельної ділянки сільгосппризначення за межами населеного пункту цей дохід буде визначатись в результатіпродажу зерна, вирощеного на земельній ділянці за певнийпроміжок часу. При цьому, якщо ділянка належитьприватній особі, також враховується якість ґрунту, якийпокриває таку земельну ділянку.

В межах населеного пункту нормативна грошова оцінказемельної ділянки розраховується на 1 кв. м. Розрахунокзалежить від багатьох факторів серед яких:

- функціональне використання земельної ділянки;

- місцезнаходження земельної ділянки;

- якість ґрунту;

- екологічна ситуація;

- інші фактори.

Кожного року нормативна грошова оцінка підлягаєобов'язковій індексації з урахуванням показників інфляціїминулого року. Відповідальним за індексацію нормативноїгрошової оцінки є Держгеокадастр України та його місцевіпідрозділи, які мають проіндексувати нормативну грошовуоцінку для надання заінтересованим особам (податкова, громадяни, організації) до 15-го січня кожного року.

Зазначаємо, що набрав чинності наказ Міністерствааграрної політики та продовольства України «Про затвердження усереднених показників нормативноїгрошової оцінки земель» від 24 червня 2022 р. № 376, яким:

1) затверджено усереднені показники нормативноїгрошової оцінки земель на одиницю площі для:

– земель житлової та громадської забудови, земель рекреаційного призначення, земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншогопризначення, а також для земельних ділянок, які не віднесені до категорії земель за основним цільовимпризначенням;

– земель природно-заповідного та іншогоприродоохоронного призначення, земель оздоровчогопризначення, земель історико-культурного призначення, земель лісогосподарського призначення та земель водногофонду;

– земель сільськогосподарського призначення;

2) установлено, що усереднені показники нормативноїгрошової оцінки земель на одиницю площі застосовуютьсяу період дії правового режиму воєнного стану.

Держгеокадастр України має затвердити та оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті перелікадміністративно-територіальних одиниць, у яких неможливенадання витягу з технічної документації про нормативнугрошову оцінку окремої земельної ділянки.

Також повідомляємо, що було прийнято Закон України«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 № 2145-IX.

Яким було внесено ряд змін у сфері регулювання земельних правовідносин під час дії воєнного стану.

 

Є ряд найактуальніших питань:

1. Якщо нормативна грошова оцінка земельної ділянки(НГО) була проведена, чи потрібно застосовуватисередню НГО по області?

Так, потрібно. Це пряма вимога Закону № 2145-IX.

2. Розмір орендної плати не може перевищувати 8 % НГО земельної ділянки поширюється на договори, які укладенів період після 24 лютого 2022р., чи й на ті, що булиукладені раніше (у них зафіксованих вищий розмірорендної плати)?

Розмір орендної плати не більше 8 % НГО земельноїділянки застосовується до договорів оренди земель с/г призначення, які укладаються відповідно до Закону № 2145-IX. На інші договори оренди цей розмір не поширюється.

Спеціалісти Земельного фонду можуть надати більшрозгорнуті консультації з будь яких юридичних питань, як фізичним особам, так і юридичним особам. У разіпотреби надати юридичний супровід щодо спірнихправовідносин.

Щодо отримання консультацій та послуг можназвернутись до наших адміністраторів групи написавши в особисті повідомлення.

 

Також, долучайтесь до нас у соціальних мережах:

• Наш сайт   https://www.zemfond.net

 

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page