top of page

Масове оцінювання земель: чого очікувати?

Не для кого не є таємницею, що основним джерелом наповнення бюджетів всіх рівнів у нашій державі є податки. Саме завдяки ефективній законній діяльності суб’єктів господарювання і своєчасній сплаті податків, утримується весь державний механізм і реалізується більшість проектів спрямованих на розвиток різних сфер суспільної діяльності.

Особливу роль в економіці нашої країни, безумовно, відіграє аграрна галузь, зокрема використання земель сільськогосподарського призначення. Поряд з цим, не менш важливим є оподаткування й інших категорій земель, які активно використовуються на умовах оренди, у тому числі землі промисловості, транспорту та зв’язку, енергетики, водного фонду, тощо.

Про недоліки податкової системи нашої держави, можна написати не одну книгу, але у цій публікації ми звернемо увагу саме на механізми, які визначають базову основу нарахування орендної плати та податків на землю в Україні.

Важко уявити, але до 01 січня 2019 року нарахування орендної плати по землям сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів здійснювалось відповідно до розміру середньої вартості 1 гектара ріллі по відповідній області. М’яко кажучи, для агарної країни така основа оподаткування була не просто застарілою, а й не припустимою її не помилившись можна було назвати орієнтовною.

Лише у 2018 році, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 105 було проведено так звану, загальнонаціональну (всеукраїнську) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, яка була затверджена наказом Мінагрополітики України від 16.11.2018 № 552 та набула чинності з 1 січня 2019 року.

Вперше після 1995 року оцінено всі землі сільськогосподарського призначення на території України (крім земель у межах населених пунктів). Нарешті «відпала» необхідність складання технічних документацій з оцінки по окремим земельним ділянкам сільськогосподарського призначення, які виготовлялись для визначення розмірів орендної плати, земельного податку, державного мита та інших обов’язкових платежів.

Всі дані було зведено в єдиний масив та створено можливість онлайн-розрахунку нормативної грошової оцінки як по зареєстрованим у Державному земельному кадастрі земельним ділянкам, так і по несформованим об’єктам.

В свою чергу питання оподаткуванні інших земель, зокрема в межах населених пунктів, залишилось на рівні того ж 1995 року, і лише після розроблення відповідної документації із землеустрою та її затвердження (що часто розтягується на роки), у містах, рідше селищах та селах, з’являлась законна можливість нараховувати орендну плату, земельний податок та інші, пов’язані з оцінкою, платежі. Крім того бюджети новостворених громад не завжди фінансово спроможні замовляти такі роботи в межах своїх територій.

В таких умовах, однозначно, необхідна підтримка з боку держави, адже по суті від ефективності наповнення місцевих бюджетів залежить добробут всієї області, а далі і країни в цілому.

У систему масової оцінки міських земель входять як оцінка якості земель, придатності земель із метою містобудівних і для інших конкретних потреб (під будівництво житлового будинку, під рекреаційні потреби, під вирощування с/г культур тощо), так і визначення потенційної цінності земель у грошовому еквіваленті. Земельні ділянки в населених пунктах оцінюються по їх функціональному призначенню з урахуванням насиченості забудови, престижності місця розташування, екологічного стану, соціального і інженерно-транспортного облаштування та інших споживчих властивостей.

За сукупністю цих характеристик територія України поділяється на низку оціночних зон, диференційованих за базовими ставками земельного податку та нормативною ціною земель.

Економічно розвинені країни у цьому контексті на десятки кроків попереду, адже наявність історично складених податкових систем та відсутність майже столітнього впливу «совка», створило певну еволюцію та повну прозорість механізмів оподаткування.

В Україні, черговим, ключовим етапом розвитку земельного оподаткування стала урядова постанова від 13 жовтня 2023 року № 1078 «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо проведення масової оцінки земель», яка набрала чинності 18 жовтня. Документ розробило Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Раніше Мінагрополітики роз'яснювало, що цей пілотний проєкт передбачає створення геоінформаційної системи масової оцінки земель, інтегрованої з програмним забезпеченнямДержавного земельного кадастру, планується побудувати математико-статистичну модель масової оцінки земель та на основі цього створити автоматизовану системи розрахунку та оновлення показників масової оцінки земель. Тривалість реалізації проекту - 11 місяців.

Етапами реалізації пілотного проекту є:

підготовка технічного завдання на створення геоінформаційної системи масової оцінки земель у складі Державного земельного кадастру, яка забезпечить накопичення та обробку даних, на основі яких здійснюватиметься проведення масової оцінки земель, а також оприлюднення результатів такої оцінки у відкритому доступі;

розроблення програмного забезпечення геоінформаційної системи масової оцінки земель у складі Державного земельного кадастру, яке  передбачає вибір виду математичної (статистичної) моделі для проведення розрахунків показників масової оцінки земель та їх періодичного оновлення, створення та калібрування обраної моделі;

проведення розрахунків показників масової оцінки земель за допомогою розробленого програмного забезпечення, аналіз отриманих результатів та у разі необхідності вдосконалення відповідного програмного забезпечення;

підготовка пропозицій щодо запровадження в Україні масової оцінки земель, її проведення та використання результатів масової оцінки земель для цілей оподаткування платою за землю.

 

Як результат має повністю вирішитись завдання визначення ціни на землі та за фіксуєтьсяу Державному земельному кадастрі по кожній ділянці. Ці відомості автоматично будуть коригуватись із зміною статусу земельної ділянки, її меж, площі, а також в залежності від розташованих на ній спорудах. Дані можуть використовуватись усіма системамиінформаційного забезпечення ринку нерухомості та її державної реєстрації. Для зберігання даних про землю масова оцінка функціонуватиме у складі програмного забезпечення Державного земельного кадастру і забезпечуватиме автоматизацію її проведення та оновлення, а також оприлюднення її результатів у відкритому доступі.

Таким чином, не варто скептично ставитись до таких нововведень, адже нормативна вартість землі вже давно є занадто віддаленою від реальної ринкової. Запропонований підхід масової оцінки дасть можливість всім власникам землі розуміти реальну її вартість. Безумовно, це матиме вплив на розмір земельного податку та орендної платні, але принаймні в Україні на решті з’явиться логічний механізм оцінювання земель.

Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.

     Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись до нашого адміністратора https://www.facebook.com/profile.php?id=100000061951018 написавши в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955

 

Все буде Україна!

 

Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Наш сайт  https://www.zemfond.net

309 просмотров0 комментариев

Comentarios


bottom of page