top of page
anna.ros688

Фальсифікація документів на землю: як виявити та уникнути

Земельні відносини в історії українського суспільства завжди посідали особливе місце. Україна була і залишається великою аграрно-промисловою державою, що має потужній земельно-ресурсний потенціал. У Конституції України визначено право кожного громадянина на користування природними ресурсами (землями, лісами, водами тощо), а також гарантовано, що земля є основним національним багатством та перебуває під охороною держави. Ця норма є конституційною гарантією для створення необхідних умов зміцнення в Україні законності у сфері земельних відносин.


З часу проголошення незалежності в нашій державі вже проведено низку заходів щодо реформування земельних відносин, які продовжуються донині. Земельні відносини в Україні визначені як сукупність суспільних відносин, що стосуються володіння, користування та розпорядження землею.

Однак чимало прийнятих змін до законодавства, що регулює земельні відносини, залишається застарілими, не відповідає вимогам сьогодення і Конституції України. Результатом такої недосконалості є збільшення кількості вчинення протиправних дій у сфері земельних відносин, розробка нових злочинних схем тощо.

Встановлення фактів підробки документів, що регулюють земельні відносини, також збільшується з кожним роком. Особлива увага правоохоронних та судових органів приділяється повному та об’єктивному розкриттю та розслідуванню кримінальних правопорушень, розгляду судових справ, в яких предметами зазіхання є документи, що стосуються землі.


Аналіз експертної практики свідчить про збільшення фактів виявлення підроблених документів, що регулюють земельні відносини, щодо визнання їх недійсними.

На експертне дослідження надходять документи, що надають право користуватись та розпоряджатись землею. Об’єктами дослідження здебільшого є договори орендиземлі, додаткові угоди до таких договорів, акти встановлення або погодження меж, акти прийому-передачі земельних ділянок тощо. Також ініціатори надають державні акти на земельні паї, сертифікати та інші документи.

Аналіз видів підроблення та висновків експертів дозволив встановити, що документи, які регулюють земельні відносини, переважно підробляються способом часткової підробки з використанням оригінальних частин документа або шляхом внесення змін до справжніх документів.


Вже не перший рік хитрістю та оманою зловмисники здебільшого підроблять підписи від імені орендодавців у договорах оренди землі та документах, що до них відносяться (в актах прийому-передачі земельної ділянки від орендодавця орендарю, в актах визначення меж цієї земельної ділянки). Сьогодні доволі часто трапляється підробка підписів і в додаткових угодах до договорів оренди.

Слід зауважити, що на практиці дописка та додрукування трапляються також і як самостійні види часткової підробки, в тому числі і в документах, що регулюють земельні відносини.


Заміна сторінок можлива в документах, що мають декілька аркушів. Яскравим прикладом такого документа є договір оренди земельної ділянки, що складається із двох та більше аркушів, які з’єднанні між собою, або одного аркуша великого формату, що складений навпіл. Метою зміни сторінки є зміна інформації про його володільця, про термін оренди, про відсотки оплати орендодавцю тощо. Так, зловмисники замінюють першу сторінку документа, а решта сторінок із підписами, відбитками печаток залишається від попереднього відповідного документа.

Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що кількість способів підробки документів, що регулюють земельні відносини, достатньо велика.

Документами, що найбільше підробляються, відповідно до експертної практики є договори оренди землі, адже вони погано захищені, а вимоги до їх оформлення є недосконалими.


На нашу думку, для покращення роботи у боротьбі з використанням підроблених документів, зокрема договорів оренди, необхідно:

  • законодавчо закріпити обов’язкове нотаріальне посвідчення договорів оренди землі;

  • запровадити використання бланків договорів оренди землі та інших документів, що їх стосуються, із засобами технологічного, поліграфічного і фізико-хімічного захисту (на спеціальному папері, з поліграфічними способами друку, з наявними спеціальними засобами захисту);

  • для підпису документів, що регулюють земельні відносини, застосовувати електронний підпис особи;

  • внести в договір додатковий пункт щодо роз’яснення фахівцем в галузі земельного права орендодавцям їх прав і обов’язків, наслідків, які настають після підписання, із підтвердженням підписів орендодавців.


Складений відповідно до вимог документ є запорукою реалізації законних прав та інтересів, захисту порушених прав. Можливо, у разі запровадження хоча б однієї із зазначених рекомендацій боротьба з використанням підроблених документів стане набагато ефективнішою.

 

Захист інтересів власників земельних паїв в Україні – складний та багатогранний процес, який вимагає глибоких знань законодавства та правової практики. Консультація адвоката та юриста, аналіз документів, правовий аналіз ситуації, письмова консультація та перевірка документів юристом є необхідними етапами для ефективного захисту прав власників земельних паїв. Своєчасне звернення до професіоналів допоможе уникнути багатьох проблем та забезпечити надійний захист своїх інтересів.


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️

🇺🇦Все буде Україна!

💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page