top of page

Бронювання працівників

Адвокат Земельного фонду України,

Ірина Назаренко

ПІДПРИЄМСТВА ЯКІ МОЖУТЬ БРОНЮВАТИ ПРАЦІВНИКІВ

Під час дії воєнного стану забронювати працівників, крім державних органів та органів місцевого самоврядування, можуть також:

– підприємства, установи і організації, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

– підприємства, установи і організації, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

– підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Фізична особа-підприємець не може бронювати власних працівників, оскільки ані Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ані Постанова № 194 не визначають фізичних осіб-підприємців у переліку тих, хто може бронювати військовозобов’язаних.

Військовий адвокат – це спеціаліст, який має глибокі знання у військовому праві та процесуальних нормах. Наші адвокати надають кваліфіковану допомогу військовослужбовцям, які потребують захисту у військових судах, а також з питань правової підтримки під час військової служби.

КОМУ ДАЮТЬ БРОНЬ ПІД ЧАС ВІЙНИ?

Якщо підприємство, установа, організація має право бронювати працівників, то, фактично, може забронювати будь-якого свого працівника за таких умов:

Найманий працівник працює на підставі трудового договору або ж трудового контракту. (фізичних осіб-підприємців, що працюють на підприємство, установу, організацію на підставі цивільно-правового договору, а також гіг-спеціалістів, які працюють на підставі гіг-контракту неможливо забронювати);

Найманий працівник є військовозобов’язаним та, відповідно, перебуває на військовому обліку (жінок, які не перебувають на військовому обліку, а також чоловіків, які зняті з військового обліку неможливо забронювати);

Найманий працівник раніше проходив військову службу (законодавством не передбачено такої вимоги, проте у певних рішеннях було відмовлено у бронюванні з такої підстави).

КОГО НЕ МОЖНА ЗАБРОНЮВАТИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ?

Навіть за наявності усіх умов, наведених нами вище, існують також певні категорії найманих працівників, яких не можна забронювати, зокрема:

Працівники, які мають відстрочку від призову під час мобілізації з інших підстав

Для прикладу, якщо працівник має на утриманні дітей-сиріт або самостійно виховує дитину віком до 18 років або водночас є студентом, що навчається за денною формою навчання і отримав відстрочку через таку підставу, то забронювати його не можна до існування обставин, які є підставою для відстрочки.

Така заборона передбачена  листом Міністерства економіки від 08 березня 2022 року № 2714-20/9420-03 та пов’язана із запобіганням подвійної відстрочки.

Працівники, які мають дефіцитні військово-облікові спеціальності

Дефіцитними, для прикладу, є такі військово-облікові спеціальності як спеціальності бойових машин і бронетранспортерів (121 – Бойових машин піхоти, 122 – Бойових машин десанту та ін.) артилерії ( 133 – Гармат 152-мм, 134 – Самохідних гармат 152-мм, 136 – Самохідних гармат від 76-мм до 130-мм, 137 – Протитанкових гармат та ін.), танкові ( 113 – Середніх танків, 117 – Танків з ракетно-гарматним озброєнням та ін.), стрілецькі та розвідувальні (110 – Снайперські), радіотехнічних засобів управління ракетами (065 – Оперативно-тактичних ракет, 071 – Зенітних ракет малої дії та ін.) тощо. Така заборона встановлена Листом Міністерства оборони від 11.03.2022 р. № 220/1469, який містить повний перелік дефіцитних спеціальностей. Військово-облікову спеціальність працівника можна перевірити у військовому квитку.

ЯК ОФОРМИТИ БРОНЬ НА ПРАЦІВНИКА?

Процедура бронювання працівника містить кілька етапів:

Визначити список працівників, які будуть заброньовані.

На цьому етапі потрібно визначити чи підлягає працівник бронюванню взагалі, а також визначити ті посади, задіяні на підприємстві, без яких підприємству, установі, організації буде складно функціонувати. Щоб не ризикувати отримати відмову у бронюванні найкраще обирати для бронювання такі посади, які є критичними для галузі та дефіцитними на ринку. Іноді органи державної влади спрощують вибір посад, зокрема Міністерство енергетики та вугільної промисловості України визначило перелік посад, за якими допускається бронювання на об’єктах паливно-енергетичного комплексу.

Складення пропозиції щодо бронювання та направлення її у відповідні органи

Після обрання працівників, які підприємство, установа, організація бажає забронювати, необхідно скласти пропозицію щодо бронювання. Звертаємо увагу, що для такої пропозиції є встановлена форма, якої обов’язково потрібно додержуватися, заповнювати потрібно усі графи такої форми.

Крім пропозиції, необхідно також скласти супровідний лист. Він уже може бути довільної форми. У супровідному листі варто зазначити інформацію про підприємство, установу, організацію та інформацію, яка підтверджує підставу бронювання. За наявності до супровідного листа найкраще додавати підтверджуючі документи (ними можуть бути договори, рішення військових адміністрацій).

Також, окрім супровідного листа та пропозиції, потрібно додати довідку про кількість військовозобов’язаних, які працюють на відповідному підприємстві, установі, організації.

Далі пропозицію та супровідний лист необхідно відправити профільним органам державної влади, залежно від підстави бронювання, за яким звертається підприємство, установа, організація. Наприклад, підприємство надає послуги з виробництва товарів для військової частини ДПСУ, а тому, такий лист може бути подано або безпосередньо до ДПСУ, або до Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України.

Отримавши пакет документів для бронювання, профільний орган погоджує із Генеральним штабом Збройних Сил та направляє в Міністерство економіки України, яке і приймає рішення про бронювання працівників.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ?

Слід звернути увагу, що окрім документів, які підтверджують діяльність підприємства, установи, організації за відповідною підставою бронювання, обов’язково до супровідного листа додаються:

– Копія трудового договору та/або наказу про прийняття на роботу відповідного працівника;

– Копія протоколу зборів підприємства, установи, організації про обрання керівника, яким подаються пропозиції.

ПРОТЯГОМ ЯКОГО ЧАСУ ДІЄ БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ?

Бронювання працівників та їх відстрочка від призову під час мобілізації діє протягом строку, який визначає міністерство економіки України у своєму рішенні, але не може перевищувати 6 місяців.

Що є підтвердженням бронювання працівників?

Підтвердженням бронювання працівників та їх  відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації  є витяг із Наказу Міністерства економіки України.

 

178 просмотров0 комментариев

Komentarze


bottom of page