Чи є приватизована земельна ділянка спільною сумісною власністю подружжя?

Дуже розповсюджене питання, яке часто запитують в юристів: чи є земельна ділянка, яка була набута внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної або комунальної власності, в тому числі приватизації спільною сумісною власністю подружжя? Чи таке майно належить до особистої приватної власності чоловіка або дружини?

Таке питання виникає з досить життєвих ситуацій, наприклад:

чи потрібна згода іншого з подружжя на укладення договору оренди або купівлі-продажу земельної ділянки або іншого правочину відносно земельної ділянки;

чи має право інший з подружжя на приватизацію земельної ділянки, якщо чоловік чи дружина вже використав це право;

під час розлучення та поділу майна, тощо.

Відповідь на це питання у серпні 2020 року надав Верховний Суд у своїй постанові КЦС ВС від 12 серпня 2020 року у справі № 626/4/17. Відповідно до якої вищезазначена земельна ділянка, яка була отримана у період з 8 лютого 2011 року до 12 червня 2012 року включно, вважається спільною сумісною власністю подружжя. А у всіх інших випадках таке майно належить до особистої приватної власності чоловіка або дружини, яка використала своє право на безоплатне отримання частини земельного фонду.

Як же виникла така ситуація?

11 січня 2011 року статтю 61 Сімейного кодексу України доповнено частиною 5 такого змісту: «об'єктом права спільної сумісної власності подружжя є житло, набуте одним із подружжя під час шлюбу внаслідок приватизації державного житлового фонду, та земельна ділянка, набута внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної або комунальної власності, у тому числі приватизації». Ця норма набула чинності 8 лютого 2011 року.

Однак з набранням чинності Закону «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо майна, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка» 13 червня 2012 року вищезазначену норму було виключено, натомість статтю 57 СК доповнено пунктом 5 частини першої, згідно з яким особистою приватною власністю дружини, чоловіка є: земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації.

Отже, з урахуванням вказаних змін до СК правовий режим приватизованої земельної ділянки змінювався. І тільки в період часу з 8 лютого 2011 року до 12 червня 2012 року включно така земельна ділянка, визнавалась спільною сумісною власністю подружжя. А весь інший час - до 8 лютого 2011 року та після 12 червня 2012 року така земельна ділянка належала до особистої приватної власності чоловіка або дружини, яка використала своє право на безоплатне отримання частини земельного фонду.

У разі виникнення будь-яких питань, звертайтесь до фахівців Земельного фонду. З радістю Вам допоможемо!



0 просмотров0 комментариев