top of page

Нормативна чи експертна грошова оцінка?

Обновлено: 7 июн. 2022 г.

Оцінка земель - відносно нове явище в українському суспільстві. Починаючи від 1996 р. В нашій країні створено нормативну базу оцінки земель, вона є частиною державного земельного кадастру. В Україні діють національні стандарти оцінки, порядки та методики, що регулюють проведення оцінки земель та організацію землеоціночних робіт, визначають склад і зміст документації та звітів з експертної грошової оцінки. На жаль, ця нормативна база вже є застарілою і потребує оновлення!

Із розвитком ринку земель в Україні виникло 2 напрямки оцінки землі: нормативна грошова оцінка та експертна грошова оцінка. І часто, землекористувачі не розуміють різниці між ними, а як наслідок і не знають про їх застосування.


Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими нормативами. Застосовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, даруванні, в окремих випадках спадкування та інших випадках економічного регулювання. На сьогоднішній день, значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки не відображає вцілому її реальної ринкової вартості, через застарілість даних рентного доходу та ставки капіталізації, що використовується під вам розрахунку.


Експертна грошова оцінка земельних ділянок - визначення ринкової вартості земельної ділянки, тобто вартості за яку може бути укладена угода купівлі-продажу. Застосовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок і прав на них.


Для порівняння, значення НГО у м. Дніпропетровськ до 4,5 разів перевищує ринкову вартість на окраїнах міста та до 2,5 разів НГО у центрі міста була меншою в центрі міста, різниця майже 25%. Але ж за логікою, вартість землі в центрі є вищою ніж на окраїнах, чи не так? Це ще раз доводить, НГО не показує дійсної цінності землі.


Земельний ринок може функціонувати ефективно лише за умови, створення нових правових, соціальних та економічних умов обігу земель! Для того, що визначити ринкову вартість вашої земельної ділянки, рекомендую звертатися лише до фахівців, що мають досвід у проведенні такого виду робіт - до фахівців Земельного фонду України14 просмотров0 комментариев
bottom of page