top of page

Межові знаки. Важливо знати!

На порозі відкриття ринку землі одним з важливих питань, про які необхідно говорити – це формування земельної ділянки як об’єкту цивільно-правових відносин.

У своїх публікаціях ми неодноразово порушували питання про види документації та її склад, але варто згадати і такий аспект як встановлення межових знаків.

Законом України «Про землеустрій» передбачено під час складання документації (технічної щодо встановлення меж або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки) зазначати відомості про встановлені межові знаки.

Але досить часто такі відомості носять формальний характер, а реально розробник документації зазначаючи їх в документації, фактично не встановлює їх.

Як наслідок, 80% громадян, власників своїх наділів (особливо паї та землі для ведення особистого селянського господарства) просто не знають де саме знаходиться їхня земельна ділянка.

Єдиним документом, який визначає важливість встановлення таких знаків на межі земельної ділянки є Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних

ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затверджена Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 18.05.2010 року №376.

Згідно зазначеного документу є три види межових знаків, які (на вибір) розробник документації має встановити на межі земельної ділянки за результатами проведених робіт, а саме:

І. Конструкція встановленого зразка, яка включає в себе чотири деталі (деталь 1 - металева марка у формі кола діаметром 50 мм та товщиною 1 мм, закладний дюбель довжиною 120 мм з верхньою основою у формі кола діаметром 60 мм, виготовлений з особливо витривалого полімеру; стержень фіксуючий червоного кольору довжиною 127 мм, виготовлений з особливо витривалого полімеру та стовпчик установочний (у розрізі хрестоподібний) висотою 700 мм з верхньою основою діаметром 60 мм, виготовлений з особливо витривалого полімеру.

Межовий знак у скомплектованому вигляді призначений для закріплення меж земельних ділянок на ґрунтовому покриві.

ІІ. Металева труба діаметром 3-7 см висотою 80-100 см з привареною у верхній частині металевою пластиною для написів.

ІІІ. Дерев'яний стовп діаметром не менше 10 см висотою не менше 100 см з хрестовиною у нижній частині та верхньою основою 15х15 см і висотою 20 см, у верхній частині стовпа робиться виріз для написів.

За руйнування (зіпсування) встановлених таких межових знаків передбачено законодавством адміністративну відповідальність.

Зрозумілим є той чинник, що встановлення таких знаків вимагає додаткових робіт та коштів, але його наявність на земельній ділянці приносить набагато більшу користь під час використання земельної ділянки у подальшому. Також для розуміння меж ділянки не потрібно постійно виносити її межі землевпорядником і ключовим є уникнення межових спорів, більшість з яких і виникає саме через відсутність межових знаків на земельній ділянці.

Отже шановні учасники групи та підписники, звертайте увагу на таку важливу «дрібничку», бо як говорить народна мудрість: краще один раз зробити як слід, ніж потім десять рад шукати межу свого наділу.2 просмотра0 комментариев
bottom of page