top of page

Зміна порядку відкриття та оформлення спадщини: опубліковано нові закони

Визначено правовий механізм оформлення спадкових прав у період дії в Україні воєнного стану.

Верховна Рада внесла зміни до Цивільного кодексу щодо відкриття та оформлення спадщини.

30 листопада в газеті «Голос України» було офіційно опубліковано два закони щодо вдосконалення порядку прийняття та оформлення спадщини № 3450-IX та  № 3449-IX.

Нотаріальна палата України звертає увагу на те, що законом № 3450-ІХ викладено в такій редакції статтю 1221 Цивільного кодексу України:

«Стаття 1221. Місце відкриття спадщини.

1. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

2. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

3. Якщо спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону України”Про міжнародне приватне право».

Внесно зміни до Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, зокрема їх доповнено пунктами 20, 21, в яких йдеться про наступне.

У період дії воєнного стану в Україні та протягом двох років з дня його припинення або скасування у випадку, якщо смерть фізичної особи зареєстрована пізніше ніж через один місяць з дня смерті такої особи або дня, з якого її оголошено померлою, строки, встановлені статтями 1269, 1270, 1271, 1272, 1273, 1276, 1277, 1283, 1298 ЦК України, обчислюються з дня державної реєстрації смерті особи. При цьому часом відкриття спадщини вважається день смерті спадкодавця або день, з якого спадкодавця оголошено померлим, незалежно від часу державної реєстрації смерті.

Дане положення застосовуються також до спадщини, яка відкрилася:

– після введення воєнного стану в Україні до набрання чинності Законом № 3450-ІХ;

– до введення воєнного стану, строк для прийняття якої не сплив до його введення, за умови, що свідоцтво про право на спадщину не було видано жодному із спадкоємців.

У період дії воєнного стану в Україні та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування у випадку, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт:

– на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження,

– територія, на якій ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупована Російською Федерацією територія, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення своїх повноважень органами державної влади у повному обсязі, заява про прийняття спадщини, заява про відмову від прийняття спадщини, заява про відмову від заповідального відказу, вимога кредитора спадкодавця до спадкоємців, заява про охорону спадкового майна, заява про згоду бути виконавцем заповіту після відкриття спадщини, інші заяви щодо спадщини, спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини.

Вчинення нотаріальних та інших дій нотаріусом щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви, у разі якщо:

– місцем відкриття спадщини є населений пункт або території, зазначені в пункті 2, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення органами влади своїх повноважень у повному обсязі (протягом усього періоду тимчасової окупації такої території та шести місяців після завершення тимчасової окупації),

– у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до набрання чинності Законом № 3450-ІХ.

Якщо місцем подання першої заяви є населений пункт або території, зазначені в пункті 2, вчинення нотаріальних та інших дій нотаріусом щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви про видачу свідоцтва в населеному пункті або на території, що не зазначені в пункті 2.

Вказані положення застосовуються також до спадщини, яка відкрилася до набрання чинності Законом № 3450-ІХ.

Законом № 3449-ІХ вносяться зміни до законів «Про нотаріат», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», зокрема, в частині забезпечення реалізації прав на спадкування.

Змінами до статей 66, 71 Закону «Про нотаріат», передбачено, що Свідоцтво про право на спадщину, Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з них, видається за місцем відкриття спадщини, крім випадків, встановлених  ЦК України.

Частину третю статті 13 Закону «Про нотаріат» викладено в новій редакції, відповідно до якої нотаріус не вправі здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, крім заміщення інших нотаріусів у випадках, передбачених цим Законом.

Закон № 3450-ІХ та Закон № 3450-ІХ набирають чинності одночасно, тобто через два місяці з дня опублікування –  30 січня 2024 року.

Джерело sud.ua

❤️Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.


📲Щодо отримання консультацій та послуг можна звернутись в особисті повідомлення, або зателефонувати за номером +380674056955 ❤️


🇺🇦Все буде Україна!


💻Також долучайтеся до нас у соціальних мережах:400 просмотров0 комментариев
bottom of page