top of page

Передача в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності

Порядок передачі земельних ділянок в оренду передбачено статтею 124 Земельного кодексу України.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Кодексу.

Продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах передбачено Главою 21 Кодексу.

У випадку проведення земельних торгів щодо продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності зацікавлені особи вправі подати відповідну заяву та документи, передбачені статтею 137 Кодексу, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення виконавцю земельних торгів (суб’єкт господарювання, який має ліцензію на проведення земельних торгів та уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення).

19.11.2022 р. набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель” який виключив підпункт 7 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, що у квітні 2022 року скасував проведення земельних торгів щодо передачі прав оренди, емфітевзису, суперфіцію земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності. Але вже в листопаді Верховна Рада України ухвалила зміни до земельного законодавства та повернула проведення земельних торгів.

Тому, з 19.11.2022 р. земельні торги щодо передачі в оренду с/г землі проводяться виключно в електронній торговій системі Прозорро. Усі організатори земельних торгів, в більшості представники сільських, міських та селищних рад мають передавати в оренду с/г землі через електронні аукціони. Передача за прямою угодою скасована.

Згідно п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності здійснювалась за прямою угодою, яка укладалась в електронному вигляді та на визначених в п. 27 умовах.

Тобто, з квітня по 18 листопада 2022 року місцеві ради укладали прямі договори щодо передачі в оренду земельних ділянок строком дії не більше року. Договори не можуть бути поновлені, укладені на новий строк і припиняються зі спливом строку, на який їх укладено. Після припинення договорів організатори мають провести земельні торги з передачі права оренди в системі Прозорро.

Якщо укладений під час воєнного стану прямий договір оренди закінчиться до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці, такий орендар має право на збирання врожаю з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю.

Відповідно до Листа-роз’яснення Міністерства юстиції України від 04 січня 2023 року No 1079/147263-33-22/8.4.4 «Щодо деяких питань, пов’язаних з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, у зв’язку з набранням чинності Законом України від 19 жовтня 2022 року No 2698-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель»» до 19 лютого 2023 року орендарі землі повинні зареєструвати свої права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Державному земельному кадастрі, в інакшому випадку, договір оренди вважається припиненим.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується орендарем з дня виникнення права користування земельною ділянкою, а саме з дня реєстрації договору оренди земельної ділянки, якщо інше не встановлено умовами договору.

Відповідно до ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об’єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою за розмір земельного податку:

  • для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

  • для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

може перевищувати граничний розмір орендної плати 12 відсотків у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Норми ст. 288 Податкового кодексу України встановлюють мінімальні та максимальні межі розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у відсотках до нормативної грошової оцінки. При цьому якщо сума річного платежу за договором оренди землі є меншою, ніж сума платежу, визначена п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, то річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету, не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити їх від неправомірних дій та позбавити від неприємних ситуацій.

Якщо Ви потребуєте захисту або у вас залишилися питання – звертайтеся в особисті повідомлення Сергія Коновалова!

Також, долучайтесь до нас у соціальних мережах:

• Наш сайт   https://www.zemfond.net

2 875 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page