top of page

Хто може набути право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення?

Розгядаємо дану тему у відео! Приємного перегляду!


Як відомо, з 1 липня 2021 року скасовано мораторій (заборону) на продаж земель сільськогосподарського призначення, крім земель державної та комунальної власності.


Перш за все, слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст. 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать:


а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами тощо).


Набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 ЗКУ.


Друзі, не забувайте підписуватись на наш канал, ставити лайки та коментувати відео. З нами Ви будете в курсі всіх земельних нюансів та нововведень.


У ч.1 ст. 130 ЗКУ зазначено, що набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:

а) громадяни України;

б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;

в) територіальні громади;

г) держава.


Площа земель, яку на даний час можуть придбати фізичні особи не повинна перевищувати 100 га., а починаючи з січня 2024 року сумарна площа землі у власності юридичної чи фізичної особи не може перевищувати 10 тис. га.


При цьому слід пам’ятати, що до 01.01.2024 року діє заборона для юросіб стосовно купівлі-продажу або відчуження в інший спосіб на їх користь земельних ділянок, які перебувають у приватній власності та віднесені до земель для ведення товарного сільгоспвиробництва, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв) (пп. «б» п. 15 розділу Х ЗКУ).


Проте, це не вся сільськогосподарська земля. Є ще ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які громадяни набули в порядку безоплатної приватизації на підставі ст.121 Земельного кодексу, фермерська земля, землі садівництва.


Держгеокадастр зазначив, що забороняється купівля-продаж або відчуження в інший спосіб на користь юридичних осіб земельних ділянок, які перебувають в приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Заборони на придбання юридичними особами інших земельних ділянок сільськогосподарського призначення закон не встановлює.


Отже, з огляду на це та на вимоги ст. 130 ЗК (обмеження розміру земель в одні руки, перевірка набувача та інше) до 01.01.2024 юрособи:


  • мають право набувати у власність сільгоспділянки, отримані громадянами в порядку безоплатної приватизації в порядку ст. 118, 121 ЗК, зокрема для ведення ОСГ, садівництва та фермерського господарства;

  • не мають права набувати у власність сільгоспділянки, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення ОСГ, та сільгоспділянки, призначені для ведення товарного сільгоспвиробництва.

Таким чином, до січня 2024 року діють певні обмеження як для громадян України, так і для юридичних осіб, тому потрібно детально перевіряти можливість бути покупцем або продавцем при укладенні договорів купівлі-продажу землі.

Не забувайте, що професійна правова допомога допоможе запобігти ризикам для сторін, захистити ваші права та позбавити від неприємних ситуацій.Дякую за увагу! Намагався, щоб цей ефір був вам корисним! Кожному з вас бажаю успіхів у земельних справах та, звісно, якнайшвидшого миру


Слава Україні!

166 просмотров0 комментариев

Komentar


bottom of page