top of page

ЯКОЮ ЗЕМЛЕЮ МОЖНА ВОЛОДІТИ ІНОЗЕМЦЯМ В УКРАЇНІ?

За останній рік відбувся запуск ринку землі сільськогосподарського призначення, а також значні зміни в профільному законодавстві щодо інших земель.

До цих змін можна ставитись по-різному, а їх реальні наслідки стануть зрозумілими лише через деякий час.

Одним із фундаментальних питань, яке зазнало змін, є можливість іноземців та іноземних компаній набувати у власність землю в Україні.

У численних дискусіях, що періодично активізуються в контексті земельної теми, кожен українець вважає себе спеціалістом з цього питання.

Земельний кодекс оперує низкою доволі конкретних положень, що віддзеркалюють дозволені і заборонені операції із землею для іноземців та іноземних компаній. Разом з тим, у юристів не було б роботи, якщо все було б так просто.

Деякі положення законодавства прописані доволі неоднозначно і можуть трактуватися двояко.

Законодавство чітко визначає можливість набуття земельних ділянок несільськогосподарського призначення (за деякими виключеннями, про які згадаємо нижче) у власність:

іноземцями — в межах населених пунктів без прив'язки до розташованої на них нерухомості;

іноземними компаніями — в межах населених пунктів під нерухомістю, що належить таким особам на праві приватної власності та для будівництва об'єктів, пов'язаних із здійсненням бізнес-діяльності в Україні;

іноземцями та іноземними компаніями — за межами населених пунктів, під існуючою нерухомістю, що належить таким особам на праві приватної власності.

Потрібно враховувати, що за загальним правилом продаж іноземним компаніям земельних ділянок державної власності здійснюється Кабінетом Міністрів за погодженням з Верховною Радою, а комунальної власності — відповідними радами за погодженням з Кабінетом Міністрів.

Не викликає сумніву, що залежність від прийняття рішень вказаними органами суттєво впливає на строки процесу купівлі земельної ділянки державної чи комунальної власності.

Зазначимо також, що одним з перших кроків в цьому процесі є створення іноземною компанією свого постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України.

Одночасно, законодавство не встановлює, чи можуть іноземці (фізичні особи) купувати землю державної та комунальної власності, і чи поширюється на них вимоги щодо погодження такого продажу органами влади найвищого рівня.

Джерело: ©Пропозиція - Головний журнал з питань агробізнесу0 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page