top of page

Спадкова трансмісія. Спадкування за правом представлення

Спадкова трансмісія - це перехід права на прийняття спадщини від померлого спадкоємця (трансмітент - спадкоємець, який помер не встигнувши прийняти спадщину) до його спадкоємців (трансмісар— особа, яка успадковує замість трансмітента).


Спадкова трансмісія - це перехід права, а не виникнення права на спадкування після смерті першого спадкодавця.


Оскільки до складу спадщини включаються усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві, які не припиняються у зв'язку з його смертю, відтак одним із прав, що виникло у спадкоємця є право на спадщину, що не було реалізоване у зв'язку з його смертю.


Згідно ст. 1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов’язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців.


Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився.


Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.


Спадкоємці померлого успадковують лише ту частину спадщини, яка перейшла б до померлого спадкоємця, не торкаючись тієї частини, на яку претендують інші спадкоємці. Але ці правила не стосуються обов´язкової частки у спадщині.


Право на обов´язкову частку у спадщині мають особи, що на день смерті спадкодавця були непрацездатними незалежно від віку, або отримували від спадкодавця необхідну їм матеріальну допомогу.


Правила статті 1276 ЦК України поширюються на спадщину, як за законом так і за заповітом.

Порядок оформлення спадщини в разі спадкової трансмісії здійснюється за загальними правилами спадкування.


Спадкування за правом представлення регулюється статтею 1266 ЦК України, яка визначає коло спадкоємців, котрі закликаються до спадкування у випадку смерті спадкодавця до відкриття спадщини.


Спадкування за правом представлення – це такий порядок набуття права на спадкування за законом, при якому спадкоємці п’ятої черги включаються до складу першої, другої чи третьої черги замість спадкоємця, що помер до відкриття спадщини. В теорії цивільного права спадкування за правом представлення визначається як особливий порядок закликання до спадкування спадкоємців за законом, але ніяк не самостійна підстава чи вид спадкування.


При спадкуванні за правом представлення діють всі правила спадкування за законом, включаючи черговість прийняття спадщини (стаття 1258 ЦК України).

За правом представлення онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку, яка належала б їх відповідному родичу, якби він був живий. Тобто це батько чи мати, дід чи баба, брат чи сестра спадкодавця, дядько чи тітка спадкодавця, що повинні були б успадковувати, але померли до відкриття спадщини.


Основні засади спадкування за правом представлення:

-онуки (правнуки) спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, (бабі, дідові), якби вони були живими на момент відкриття спадщини; прабаба, прадід, спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони аули живими на момент відкриття спадщини;

- племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім батькові, матері (братові або сестрі спадкодавця), якби вони були живими на момент відкриття спадщини;

- двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім батькові, матері (дядькові та тітці спадкодавця), якби вони були живими на момент відкриття спадщини.


При спадкуванні за правом представлення кількома особами, частка померлого ділиться між ними порівну. Особи, які спадкують за правом представлення, не мають права спадкувати обов'язкову частку, яка належала їх померлому родичу (стаття 1241 ЦК України).


Спадкування за правом представлення необхідно відмежовувати від спадкової трансмісії за наступними критеріями:

– спадкування за правом представлення настає у тому випадку, якщо спадкоємець помер раніше спадкодавця, а спадкова трансмісія застосовується, якщо спадкодавець помер раніше, але спадкоємець також помирає, не встигши прийняти спадщину.


При спадкуванні за правом представлення померлий не був закликаний до спадкування, тому не може йтися про перехід права на спадкування від померлого до його спадкоємців.


При спадковій трансмісії такий перехід відбувається, оскільки вже закликаний до спадкування спадкоємець набув право спадкування (право прийняти спадщину або відмовитись від її прийняття), але не встиг його реалізувати;

– спадкова трансмісія поширюється як на спадкування за законом, так і на спадкування за заповітом, тоді як спадкування за правом представлення можливе лише при спадкуванні за законом.


НПА

1. Цивільний кодекс України;

2. ЗУ "Про нотаріат".


Власникам землі, які звернуться до нас за допомогою, спеціалісти Земельний фонд України підготують більш детальні консультації.35 просмотров0 комментариев

Comentários


bottom of page