top of page

Зміна цільового призначення земельної ділянки

Давайте розглянемо ось таке питання, як зміна цільового призначення земельної ділянки в межах однієї категорії земель.

За нормою статті 19 Земельного кодексу України всі землі України за основним цільовим призначенням поділяються на певні категорії.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки – використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до частини 1 статті 90, частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Види цільового призначення земель визначено Класифікацією видів цільового призначення земель (далі – Класифікація КВЦПЗ), затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306.

Відповідно до пункту 1.4. вищеназваної Класифікації КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, функціями, типами забудови, типами особливо цінних об’єктів і т.д.

Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки прописано в 20 статті Земельного кодексу України:

Стаття 20. Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок

«1. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення».

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини 3 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

Відповідно до статті 20 - зміна цільового призначення земельної ділянки – це віднесенні її до тієї чи іншої категорії земель за рішеннями відповідних органів.

Відповідно до частини 5 статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель(крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

А як же бути при зміні цільового призначення земельної ділянки в межах однієї категорії земель?

На сьогоднішній день думки розділилися. З однієї сторони при розроблені проекту землеустрою НЕ відбувається зміна категорії земельної ділянки, з іншої сторони ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗМІНА КОДУ Класифікації видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ) тобто відбувається зміна цільового призначення (код та назва цільового призначення). Така зміна в багатьох випадках змінює і нормативну грошову оцінку земельної ділянки (відбувається зміна коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки).

Звертаю вашу увагу на Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» *(із змінами внесеними Наказами Міністерства аграрної політики та продовольства № 261 від 23.05.2017, № 162 від 27.03.2018, № 604 від 18.12.2018), у *додатку № 1 визначені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) (тобто складена таблиця в якій зазначено відповідні коефіцієнти функціонального призначення, які відповідають певним кодам Класифікації КВЦПЗ.

!! Хто займається питаннями нормативної грошової оцінки земель чи питаннями землеустрою дуже зручний документ для користування.

Підводячи підсумок вищевикладеного хочу зазначити, що з приводу зміни цільового призначення земель в межах однієї категорії в чинному законодавстві України є певні пробіли. В свій час з приводу вказаного питання був лише лист-роз’яснення Держгеокадастру щодо порушеного питання. Але це лише лист.

Тому з метою уникнення непорозумінь з фіскальними органами, з державними органами, які проводять перевірку та контроль щодо використання земель (в тому числі щодо використання земель НЕ за цільовим призначенням) у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, яке було визначено у відповідній документації із землеустрою краще привести її у відповідність до вимог чинного законодавства України.

!! Звертаю ще вашу увагу на те, що 17 червня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 2280 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель», який набирає чинності через один рік з дня його опублікування. Положення цього Закону внесли суттєві зміни до статті 20 Земельного кодексу України.

З приводу вказаної теми та і багатьох інших тем, які стосуються землеустрою ви завжди можете із своїми запитаннями та проблемами звернутися до фахівців Земельного фону України та отримати зважену, обґрунтовану та актуальну відповідь, консультацію чи пораду.

Земельний фонд України завжди прийде вам на допомогу.3 просмотра0 комментариев

Comments


bottom of page