top of page

ЗЕМЛІ ВОДНОГО ФОНДУ

Згідно ст. 85 Земельного кодексу України до земель водного фонду віднесено землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів. Таким чином, в основі користування водним об’єктом лежить користування певною земельною ділянкою, що зайнята водою.


Відповідно до ст. 51 Водного кодексу України водні об’єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою, органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними ЗК України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.


Відповідно до статей 5, 6 Водного кодексу України землі водного фонду не підлягають передачі у власність.


Води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.


Український народ здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.


Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об'єктами) можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади та Раді міністрів Автономної Республіки Крим.


В силу ч. 5-8 ст. 88 ВК України землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою. Проекти землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг (з установленою в них пляжною зоною) розробляються в порядку, передбаченому законом.


Зі змісту ст. 88 ВК України убачається, що землі прибережних захисних смуг не можуть передаватися у власність інших суб'єктів, ніж держава і територіальна громада. Такі землі можуть надаватися у користування фізичних та юридичних осіб лише для цілей, визначених у ст. 85 ВК України (підприємствам, установам і організаціям, в яких створено спеціалізовані служби по догляду за водними об'єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами та підтриманню їх у належному стані; для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт).


Судова практика.

Задовольняючи позов про визнання незаконним рішення міськради, скасування реєстрації права власності на земельні ділянки та витребування земельних ділянок із чужого незаконного володіння, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що розробку проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги було замовлено з метою подальшого отримання на березі р. Стугна земельних ділянок для житлової забудови ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_7. Цей проект було розроблено та затверджено міськрадою з порушенням вимог законодавства, що встановлено постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2014 року у справі № 810/4470/14. У результаті послідовно прийнятих рішень № 602-43-VІ та № 619-44-VІ порушено водоохоронну зону уздовж р. Стугна, а землі прибережної захисної смуги передано у власність вказаних громадян для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд. Крім того, згідно з положеннями статті 61 ЗК України та статті 89 ВК України землі прибережних захисних смуг віднесені до природоохоронних територій з режимом обмеженої господарської діяльності, у межах яких забороняється розорювання земель, садівництво та городництво тощо. Оскільки відповідно до статей 5, 6 ВК України землі водного фонду не підлягають передачі у власність, міська рада, приймаючи рішення № 619-44-VI, вийшла за межі наданих їй повноважень. Отже, спірні земельні ділянки вибули з власності держави незаконно та підлягають витребуванню на підставі статей 387, 388 ЦК України.


Відтак користування водними об'єктами передбачає автоматичне використання земельної ділянки під цим об’єктом. Дане питання регулюється Конституцією України, Водним кодексом України, Земельним кодексом України, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 № 502 «Про затвердження Порядку користування землями водного фонду» та від 08.05.1996 № 486 «Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних смуг та режиму ведення господарської діяльності в них».2 просмотра0 комментариев

Comments


bottom of page