top of page

8 ГОЛОВНИХ КРИТЕРІЇВ ПРИ ВИБОРІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ ДЛЯ ПОКУПКИ

Земля у всі часи була величезною цінністю. Особливо в наш нестабільний час, коли все минає, а земля залишається. Але для того, щоб вкладення виправдало себе, потрібно врахувати чимало факторів. Підходити до цього питання потрібно вдумливо та уважно.

На що потрібно звернути увагу при виборі земельної ділянки:

1. Цільове призначення

Перше, що має зробити майбутній власник ділянки: визначитись, навіщо вона йому потрібна. Здавалось би – банально. Але з цим після покупки у власника бувають проблеми. За законом змінювати цільове призначення с/г земель заборонено. Як, власне, і багатьох інших, таких як рекреаційного, оздоровчого чи історико-культурного призначення. Тож визначились із ціллю купівлі - і лише потім розглядаєте варіанти.

2. Документи

Це вже наступний етап, коли маєте на прикметі певну земельну ділянку. До укладення угоди треба обов’язково отримати два документи. Вони є головними та найважливішими, що дозволять, як мінімум, не стати жертвою шахраїв. Це витяг із Державного земельного кадастру (ДЗК) та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

3. Як раніше використовувалася земля

Якщо з документами з реєстрів усе гаразд, можна придивлятися до ділянки більш ретельно. У випадку із землею під забудову треба врахувати, чи там вже щось побудовано, чи ні. Якщо побудовано, варто провести аудит і визначитись: стару будівлю зносити і будувати заново або ж відремонтувати та добудовувати. Другий варіант дешевший.

У випадку із с/г землею треба розуміти, що там сіяли раніше. Аби не вийшло так, що у вас плани у перший рік посадити пшеницю, а землю вже «висмоктали» ріпаком, і жодного врожаю найближчі кілька років не отримати. Тому для уникнення подібних «сюрпризів» потрібно обов’язково замовити пробу ґрунту.

4. Якісні характеристики

Земельна ділянка має свою специфіку: рельєф, заліснення, перезволоження або навпаки недостатність вологи, низьку родючість ґрунту. І якщо рельєф та заліснення можна побачити неозброєним оком на місці, то рівень вологи чи родючість ґрунту без спеціальних засобів, знань та навичок ніяким чином не визначиш. Консультуйтеся з незалежними фахівцями, щоб мати повну інформацію.

5. Кількісні характеристики

Досить часто земельні паї, які члени колгоспів отримували у приватну власність, складались із кількох земельних ділянок. Зараз це окремі об’єкти нерухомого майна, однак, як правило, продаються вони одними лотами. Тобто, купуючи земельну ділянку, в додаток можете отримати ще одну або й декілька ділянок садів, сінокосів чи пасовищ. Такі частки зазвичай не мають особливої цінності, оскільки малопридатні або ж взагалі не придатні для основного виду використання — рослинництва. Перевірте це.

6. Правові характеристики

75% сільськогосподарських земель в Україні на сьогодні використовується через оренду. Це досить врегульовано чинним законодавством питання та зазвичай зареєстровано державою (в даному випадку — визнане легітимним). Можна із достатньою вірогідністю стверджувати, що 8 ділянок із 10, що продаватимуться після 1 липня 2021 р. будуть обтяжені орендою. Отже, будьте готові під час та після придбання земельної ділянки вести комунікацію із третьою стороною — орендарем.

7. Чи є у ділянки «підводні камені»

У кожної ділянки є своя історія, і не завжди така, що порадує потенційного покупця. Це може бути що завгодно. Якщо це с/г земля, можливо, її кілька разів «віджимали» рейдери, і власник вирішив позбутися проблемного активу. Або ж проблеми з визначенням межі, через що доводиться постійно скандалити з сусідами. Один із найгірших варіантів — подвійна приватизація. Тобто людина свідомо (чи ні) отримала другу ділянку, хоча має право лише на одну. А вже потім продала її вам. І коли це з’ясується, землю доведеться повернути державі, хоча ви придбали її цілком законно.

8. Ринкова вартість

Важливо до покупки зробити аудит і розуміти ринкову ціну, щоб не переплатити. Вартість може сильно варіюватися залежно від регіону, області, району та цільового призначення ділянки.

Якщо ви плануєте купівлю сільськогосподарської землі, подумайте над наведеними нюансами вище. І це ще не виключний перелік! Не ризикуйте вкладати кошти в активи, які не забезпечать бажаного результату.


Для того, щоб зробити вигідні інвестиції, а не отримати нових проблем і марних витрат потім – звертайтеся за фаховими консультаціями до нас - спеціалісти Земельний фонд України підготують та перевірять для вас всю потрібну інформацію, знайдуть найбільш вдалий шлях, як вирішити ваші земельні питання.47 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page