top of page

Чи такий страшний ринок землі в Україні як його «малюють»?

З 01 липня 2021 року в Україні анонсовано відкриття так званого ринку землі. Це пов’язано з тим, що саме із вказаної дати набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».

Такий початок вільного обігу земель сільськогосподарського призначення, слід окреслювати з невеликим пафосом, адже до вже існуючого обігу земель, на відкритий ринок потраплять додатково лише земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва приватної форми власності (фактично – паї). В продовження цієї думки, розвіємо міф про те, що земля українського народу буде продана.

До чинного законодавства не внесено жодних змін в частині продажу земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, навпаки, на продаж таких земель заборона триватиме і надалі.

Наступним, логічно постає актуальність питання ринкової (обігової) вартості таких наділів.

Відразу необхідно зазначити, що однозначної відповіді на це питання не має жоден експерт і прогнозувати, яким чином поведе себе механізм ціноутворення на такий товар з урахуванням внутрішніх економічних чинників в Україні надзвичайно складно.

Відповідно до даних Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, близько 7 млн українців (19%) мають земельні паї, з середнім розміром близько 4.2 га, загальною площею близько 30 млн. га, що становить 73% всіх земель сільськогосподарського призначення в Україні.

Рано чи пізно кожен власник такого наділу, навіть не маючи наміру продати, замислиться на тим, якою ж є реальна вартість його ділянки, адже капіталізація власного майна необхідна не лише для продажу, а і для таких не складних побутових ситуацій як кредитування, позики або ж інвестицій.

Законодавче підґрунтя для формування реальної ціни на землю в нашій державі далеке від досконалості, більше того воно фактично жодним чином не передбачає ніяких гарантій зростання вартості чи утворення певного «курсу».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» (№ 552-IX), який набирає чинності з 1 липня 2021 року, передбачені зміни до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, а саме: «Доповнити пунктом 22 такого змісту: до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку».

Враховуючи, що станом на 01.01.2021 року в Україні середня нормативно-грошова вартість 1 га земель сільськогосподарського призначення (ріллі) становить 27.5 тис. грн (менше 1 тис $), нескладно дійти висновку, що цей показник абсолютно «відірваний» навіть від теоретично можливої ринкової вартості.

Зрозуміло, що ціна продажу земель матиме всі перспективи для зростання і ніхто не змушений за безцінь продавати власне майно, але забезпечити чесний і прозорий ринок земель – однозначно першочергове завдання органів державної влади.

Вище вказане говорить лише про одне, що нинішнє законодавство однозначно потребує змін та доповнень і робити це необхідно було б до 01 липня 2021 року, адже шляхом нескладних маніпуляцій, ситуацією для себе скористуються різного роду ділки, які наразі мають можливість за безцінь скуповувати людські паї.

Зрозумілим є і той факт, що жоден власник земельної ділянки не зобов’язаний продавати свою землю, більше того в нинішніх умовах краще утриматись від таких рішень, або ж перш ніж йти на цивільну угоду зважити ризики та наслідки.

Всі ці ризики провокує і соціально-економічна напруга у суспільстві. Село без перебільшення знаходиться на межі виживання і навіть якщо людина в силу обставин змушена буде продати свій наділ, «стартова цінова пропозиція» буде не втішною і по суті продаж за заниженою ціною земельного паю жодним чином не покращить матеріальне становище такого продавця.

Таким чином, боятись зазначених нововведень не варто і хоча, із запровадженням ринку землі, держава не створила ефективного механізму для захисту громадян, в умовах активної фази приватних земельних відносин головним запобіжником залишається здоровий глузд.

На разі, власникам земельних ділянок (паїв) порада не поспішати продавати власні наділи, а якщо виникатиме така необхідність то обов’язково радитись з фахівцями, аби не потрапити у неприємну ситуацію.

Фахівці Земельного Фонду мають всі необхідні можливості аби надати якісну консультацію та кваліфіковану допомогу кожному, хто має намір розібратись з колізіями земельного законодавства та реалізувати свої, законом передбачені права у сфері земельних відносин.1 просмотр0 комментариев

Comments


bottom of page