top of page

Українське рейдерство

Українське рейдерство, особливо щодо аграрних компаній, є незаконним зазіханням на різні активи виробника.

І сьогодні я хочу розглянути способи зменшення ризиків і захисту від таких зазіхань у розрізі різних активів.

Передусім потрібно провести ревізію змісту типових і вже укладених договорів оренди землі. Тому, що зараз найбільшою проблемою в питаннях втрати землі є положення укладених договорів.

Перше на, що потрібно звернути увагу так це на наявність усіх істотних умов договору залежно від дати укладення договору, оскільки їх перелік із часом скоротився.

Слід з'ясувати, чи передбачає договір зміну й припинення його умов на підставі зміни власника земельної ділянки, зважаючи на положення ст. 32 Закону України "Про оренду землі".

Та сама ст. 32 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що договір оренди землі може бути розірвано в судовому порядку на вимогу однієї зі сторін у разі невиконання іншою своїх обов'язків за договором і законом.

Якщо ми подивимось на цю ситуацію з практичної сторони то орендар має лише одне суттєве зобов'язання за договором оренди – належна сплата орендної плати. Тому найпоширенішою підставою для судового розірвання договору є систематична несплата орендної плати, тобто нездійснення її оплати два й більше разів поспіль.

Також є інші форми такого порушення обов'язку орендаря, наприклад:

1) затримка оплати орендної плати 2 і більше разів поспіль;

2) систематична несплата орендної плати в разі, якщо орендодавець за умовами договору повинен був звернутися за оплатою, але не зробив цього;

3) систематична несплата в разі, якщо орендодавець не звернувся із заявою про уточнення форми оплати.

Пам’ятайте оплата орендної плати після систематичної несплати не позбавляє орендодавця права розірвати договір у судовому порядку.

Також варто забезпечити безпеку договорів оренди, суборенди, емфітевзису землі. Мова ідеться про розміщення оригіналів договорів у місці, захищеному від доступу третіх осіб, та з обмеженим до них доступом.

Досить часто агровиробники проводять посівні роботи, не перевіривши, яка кількість договорів утратить свою чинність до періоду збору врожаю, і не проводять роботу з продовження договорів оренди заздалегідь. У такому разі в момент дозрівання врожаю може з'явитися власник або інший орендар із належним чином оформленими документами й зареєстрованим правом, який законно претендуватиме на вирощений врожай.

Ще однією проблемою під час оплати орендної плати готівкою є безконтрольне підписання видаткових касових ордерів у разі видачі. Тобто якщо належний первинний документ про отримання орендної плати взагалі не підписують або за всіх членів родини розписується одна людина. Кожен із таких випадків несе для орендаря ризики того, що він не зможе довести, що орендну плату належним чином сплачували саме орендареві.

Заходи не є обтяжуючими як за часом, так і за фінансовими ресурсами, проте в будь-якому разі вони вимагають бажання убезпечити свій бізнес і системно підійти до його захисту. До того ж лише ретельний аудит фактичних справ у бізнесі й запровадження повного комплексу заходів дасть найбільшу результативність і оптимальний захист вашого агробізнесу від рейдерських нападів.0 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page