top of page

Спадкування за правом представлення

Черговість спадкування, визначена Цивільним кодексом України, в жодній із п'яти черг за законом не включає таких родичів спадкодавця, як онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники, двоюрідні брати та сестри.


Проте, це не означає, що вони не визнаються спадкоємцями за законом та позбавляються права на спадщину.


Із черговістю спадкування та загальними положеннями про спадщину знайомтесь за посиланням https://www.facebook.com/groups/zemfondua/permalink/701530297215773/


Оскільки ст. 1265 ЦК України, серед іншого, передбачає, що у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до 6-го ступеня споріднення включно, відтак онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на момент відкриття спадщини немає в живих того родича, який був би спадкоємцем. Вони спадкують ту частку, яка належала б їх відповідному родичу, якби він був живий. Тобто це батько чи мати, дід чи баба, брат чи сестра спадкодавця, дядько чи тітка спадкодавця, що повинні були б успадковувати, але померли до відкриття спадщини.


при спадкуванні за правом представлення онуки (правнуки) спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, (бабі, дідові), якби вони були б живими на момент відкриття спадщини;


прабаба, прадід, спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були б живими на момент відкриття спадщини;


племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім батькові, матері (братові або сестрі спадкодавця), якби вони були б живими на момент відкриття спадщини;


двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім батькові, матері (дядькові та тітці спадкодавця), якби вони були б живими на момент відкриття спадщини.


Якщо спадкування за правом представлення здійснюється кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну.


При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступеня споріднення.


Наприклад, успадковуючи в порядку права представлення, онуки (правнуки) виявляються закликаними до спадкування разом зі спадкоємцями першої черги. При розділі спадкового майна вони як би представляють своїх раніше померлих батька і матір.


Онуки і правнуки виступають як безпосередні і самостійні спадкоємці в майні спадкодавця, а не як спадкоємці тих осіб, яких вони представляють. Це означає, що онуки (правнуки) відповідають по боргах самого спадкодавця. А по боргах своїх батьків, які вмерли до відкриття спадщини, вони відповідають у тому випадку, якщо в порядку самостійного заклику до спадщини, яка залишилася після померлого батька, вони її прийняли.


В разі виникнення питань щодо спадкування за правом представлення звертайтесь до консалтингової компанії «Земельний фонд України», спеціалісти якої нададуть вам послуги в галузі спадкового права, оформлення спадщини, захисту інтересів у спадкових спорах, поділу спадщини, допоможуть здійснити збір документів для оформлення спадщини.


НПА:

1. Конституція України;

2. Цивільний кодекс України.7 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page