top of page

Про скасування інституту права постійного користування З/Д» №5385.

Автор Поліна Федоренко

У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів про скасування інституту права постійного користування З/Д» №5385.

Що чекати від закону?


В Україні, одним із речових прав на З/Д є право постійного користування землею. До 2002 року, коли набрав чинності новий Земельний кодекс України, таке право могло належати юрособам усіх форм власності та громадянам.


Згідно зі ст. 92 ЗКУ, право постійного користування З/Д — це право володіння та користування З/Д, яка перебуває в державній чи комунальній власності, без встановлення строку.


Діючий ЗК України обмежує коло суб’єктів, які можуть використовувати на праві постійного користування З/Д державної та комунальної власності. До їх числа яких входять, наприклад, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності, громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об’єднання), установи та організації, релігійні організації України тощо.


Натомість відповідно до законодавства, чинного до 1 січня 2002 року, право постійного користування З/Д могли набувати й інші суб’єкти, зокрема громадяни для ведення селянського (фермерського) господарства.


Законодавством одержання З/Д було передбачене як обов’язкова умова для набуття правосуб’єктності. Водночас одержання громадянином державного акта, яким посвідчувалося право на З/Д для ведення СФГ, зобов’язувало таку фізособу надалі подати необхідні документи до відповідної місцевої ради для державної реєстрації ФГ.


Підставою для припинення права постійного користування З/Д, наданою громадянину для ведення ФГ, є припинення діяльності такої юридичної особи як ФГ.


Основною метою законопроєкту є трансформація права постійного користування землею у сучасні правові форми використання земельних ресурсів.


Пропонується виключити можливість набувати права постійного користування З/Д для будь-яких осіб.


Державні та комунальні підприємства, установи, організації автоматично, через закон набувають право оперативного управління, господарського відання на земельні ділянки, що перебували у них на праві постійного користування.


Фіз- та юрособи приватного права зможуть переоформити право постійного користування на право оренди строком на 50 років, а також право викупу земельної ділянки із 30-річним розстроченням платежу.


Розпорядження З/Д суб’єктами права господарського відання, оперативного управління, то відчуження, здійснюватиметься на земельних торгах, за погодженням з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, до сфери управління яких належить суб’єкт постійного користування.


Законопроектом пропонується, аби земельні ділянки не могли бути предметом міни, дарування, інших форм відчуження, крім купівлі-продажу.

Також, вони не можуть бути передані у користування за іншими договорами, ніж договір оренди землі (крім встановлення земельних сервітутів).


Передача в оренду здійснюється виключно через земельні торги (крім передачі З/Д в оренду власнику розташованих на ній будівель, споруд), а строк оренди не повинен перевищувати 3 років (а щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення — не більше 7 років). Однак буде встановлена заборона на передачу ділянки в суборенду.


Законопроектом пропонується відмовити орендарю у праві на отримання від орендодавця відшкодування витрат на охорону та поліпшення ділянки, а також переважного права на її придбання у власність.


Законопроектом пропонується державним та комунальним сільськогосп. підприємствам заборонити мати ділянки на праві господарського відання (крім земель, необхідних для будівництва та обслуговування сільськогосподарської нерухомості та земель, які були одержані у постійне користування до набрання чинності законом).


Заборонятиметься передача землі державної та комунальної власності на праві господарського відання для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, будівництва будівель, споруд (крім будівель, споруд, будівництва яких здійснюється виключно за кошти державного, місцевих бюджетів, а також коштів суб’єкта права господарського відання).


Власникам землі які звернуться до нас за допомогою, спеціалісти Земельний фонд України підготують більш детальні консультації.

Щодо отримання консультацій та послуг звертайтесь Сергій Коновалов написавши в особисті повідомлення0 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page