top of page

Постійне запитання, яка форма виплати орендної плати краща – гроші, товар чи можливо послуги?

Законом «Про оренду землі» статтею 22 чітко визначено, що орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки можуть здійснюватися в натуральній формі. Розрахунок в натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати. Ще так 10 років тому договори з положеннями про виплату оренди в натуральній формі, або в формі надання послуг були доволі популярні. Й на сьогодні велика кількість договорів містить положення про не лише грошові виплати, але й надання послуг, якогось товару, сільськогосподарської продукції. І тут вже виникає безліч питань щодо того, яка форма оплати краща.

  • Я віддам перевагу однозначно, виплаті в грошовій формі є найпростішими з точки зору ведення бухобліку і з точки зору взаєморозрахунків між орендарем та орендодавцем – орендар сплатив кошти, сплатив податки і все. Питань щодо кількості та якості не виникає. Крім того, поняття ринкових цін досить відносне, а тому це стає додатковим полем для виникнення непорозумінь між сторонами, не кажучи вже про питання щодо оподаткування таких виплат.

Також досі дуже часто зустрічаються договори, які містять таку форму оплати, як, наприклад, оранка городу. І часто виникають питання, якщо таку послугу не надають. Землевласники піднімають питання порушення умов договору.

Загалом хочу звернути вашу увагу, якщо мова йде про натуральну форму виплати, то і в законі, і в типовому договорі оренди земельної ділянки, йде прив’язка до грошового еквіваленту.

  • Тому раджу з цього виходити, звернутись до спеціалістів і передивитись свої договори.

Найкраще робити виплати у грошовій формі.

Я з власного досвіду можу розглядати це питання з точки зору обох сторін.

І якщо ж говорити про орендодавця, то він напряму говорить, що завжди шукає, де можна було б дорожче і краще розмістити пай в оренду. Він хоче щоб йому платили гроші, якщо є город – щоб його зорали, якщо є власне господарство – хоче отримати й частину оплати в натуральній формі, хоче отримати й ще якісь додаткові послуги, якщо це можливо. Тобто взяти все можливе.

Якщо повернутись хоча б на 10 років назад більшість таких орендодавців було 90%, всі вони проживали в селі і мали приблизно такий портрет. Але в останні роки помітно ситуація почала змінюватись. За статистикою, зараз 60% орендодавців проживають безпосередньо в селі. Крім того, зараз далеко не всі люди в селі ведуть власне господарство. Тому одним цікава натуральна оплата, іншим ні».

Ще декілька років назад компанії намагались максимально відповідати вимогам

своїх орендодавців, але це призводило до того, що виникла певна проблема: орендодавці не отримували рівну орендну плату.

Виходило, що той, хто має власне господарство і отримує ще й натуроплату, був завжди в більш вигідних умовах. Землевласники починали скаржитись і вимагати грошової компенсації замість натуроплати. Тому зараз більшість компаній повністю перейшли на грошову форму оплати.

Вони не забувають та надають підтримку тим пайщикам, які живуть в селі: за окремі гроші тобто собівартість наприклад послуги з оранки городу, перевезення.

  • Я ж можу з впевненістю сказати, що для орендодавця навіть краще отримати більше грошей і витратити їх на власний розсуд та за власними потребами.

Власникам землі які звертаються до нас за допомогою наші спеціалісти можуть надати більш розгорнуті консультації з питань які вас цікавлять.7 просмотров0 комментариев

Comments


bottom of page