top of page

ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ ПІЛЬГ ПО СПЛАТІ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ

Відповідно до діючого Податкового кодексу України Земельний податок справляється з власників земельних ділянок (паїв) та постійних землекористувачів – юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким надано у користування земельні ділянки державою та комунальною власністю, в тому числі на умовах оренди (п. п. 14.1.72 та п. п. 14.1.73 п. 1 ст. 14 ПКУ).

Облік фізичних осіб – платників земельного податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 01 травня (п. 287.2 ст. 287 ПКУ).

Діючим податковим законодавством України визначені й пільги по сплаті земельного податку для певної категорії громадян (ст. 281 ПКУ). Так від сплати земельного податку звільняються:

  • особи, яким встановлено інвалідність І та ІІ груп;

  • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

  • пенсіонери, які отримують пенсію за віком;

  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

  • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вищезазначене звільнення від сплати земельного податку за земельні ділянки поширюється на належні земельні ділянки, визначеній категорій населення, за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме:

  • земельні ділянки для ведення селянського господарського – у розмірі не більш як 2 гектари;

  • земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):

у селах – не більш як 0,25 гектара

в селищах – не більш як 0,15 гектара

в містах – не більш 0,10 гектара;

  • земельні ділянки для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;

  • земельні ділянки для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;

  • земельні ділянки для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Також, від справляння земельного податку звільняються власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, на період дії єдиного податку четвертої групи, за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

При наявності у фізичної особи у власності та/або користуванні декілька земельних ділянок одного виду використання, така особа повинна до 01 травня поточного року подати відповідну письмову заяву до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки щодо самостійного обрання або зміну земельної ділянки для застосування належної такій особі пільги. Така пільга застосовується до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду у якому було подану заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.

У разі подання заяви про застосування пільги після 01 травня поточного року, пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.

Якщо право на пільгу у фізичної особи, яка має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, виникає протягом календарного року та/або вона набуває право власності на земельну ділянку/земельні ділянки одного виду використання, така особа подає заяву про застосування пільги до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки протягом 30 календарних днів з дня набуття такого права на пільгу та/або права власності (п. 281.5 ст. 281 ПКУ).

У разі недотримання фізичною особою вимог п. 281.5 ст. 281 ПКУ пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.

Отже, фізична особа – власник земельної ділянки або декількох земельних ділянок одного виду використання, яка належить до пільгових категорій, звільняється від сплати земельного податку за умови подання нею заяви про застосування пільги разом з документи, що посвідчують її право на пільгу.

При цьому нормами ПКУ не визначено обов’язку щорічного подання заяви про застосування пільги, тобто документи про застосування пільги подаються тільки у разі наявності змін у володінні земельними ділянками.

Спеціалісти Земельного фонду можуть надати більш розгорнуті консультації щодо нарахування, сплати та оскарження нарахування земельного податку, як фізичним особам, так і юридичним особам. У разі потреби надати юридичний супровід щодо спірних правовідносин у питаннях оподаткування.3 просмотра0 комментариев

Comments


bottom of page