ПОМИЛКОВЕ РОЗУМІННЯ ГРОМАДЯН ЩОДО «ОБОВ’ЯЗКОВОГО» ОФОРМЛЕННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК ДО 2025 РОКУ

Останнім часом до нас дуже часто звертаються громадяни з питанням чи правда, що якщо не оформити земельну ділянку до 2025 року, то її можуть у вас відчужити чи якимось чином забрати?

Такі питання виникають через перекручування інформації, яку було почуто із засобів масової інформації чи від знайомих, які десь щось подібне чули.

**Одразу, надамо відповідь. НІ, такої норми в законодавстві щодо звичайних земельних ділянок не існує! **

Такі строки (1 січня 2025 року) існують лише для власників сертифікатів на право на земельну частку (пай).

Роз'яснимо детальніше:

Відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», до 1 січня 2025 року всі власники незатребуваної земельної ділянки (паю) або їхні прямі спадкоємці повинні оформити право власності на земельну ділянку.

Якщо цю вимогу не буде виконано, вважатиметься, що такі власники ділянок автоматично відмовилися від землі.

Після 1 січня 2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безхазяйними. Їх передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.

Дані норми набули чинності ще 1 січня 2019 року із прийняттям ЗУ «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо вирішення питання колективної власності на землю, вдосконалення правил землекористування в масивах земель сільськогосподарського призначення, унеможливлення рейдерства і стимулювання зрошення в Україні».

Зокрема, даним законом було прийнято такі ключові норми:

запровадити права орендарів на обмін земельними ділянками без згоди орендодавця (за умови їхньої приблизної рівнозначності й дотримання встановлених умов);

становлення першочергового права на оренду земельних ділянок одного масиву (отже великі сільськогосподарські підприємства зможуть відразу отримувати значні площі землі в одній місцевості, а не набирати земельні ділянки для оренди вроздріб);

закріпити поняття «незатребувані земельна частка (пай)», в який зараховуються всі земельні частки (паї), власникам на які було видано свідоцтва (сертифікати), але не були виділені в натурі (на місцевості), відповідно до нового законодавства.

Разом із цими нововведеннями почали діяти й нові правила. Потенційні власники паїв, які відкладають оформлення документів на землю, можуть бути позбавлені права на неї. Встановлено законом термін до 1 січня 2025 року, протягом якого можна оформити юридичне право на свою частину паю.

Проте, якщо власник невитребуваної земельної ділянки або його спадкоємець пропустить строк оформлення земельної ділянки з поважної причини, він може подати позов до суду про визначення додаткового строку для оформлення.

Отже, якщо у Вас наявні сертифікати на земельну частку (пай) і вони ще не замінені на витяг з реєстру речових прав на право власності на земельну ділянку, потрібно терміново вирішити питання щодо отримання у власність земельної ділянки.

Як зареєструвати право власності на земельну частку (пай):

звернутися до селищної ради із заявою про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості). До заяви необхідно додати документ, що посвідчує право на земельну частку (пай): копію сертифікату на земельну частку (пай), свідоцтво про право на спадщину або рішення суду про визнання права на земельну частку (пай);

після отримання позитивного рішення селищної ради, необхідно звернутися до землевпорядної організації та укласти договір на розробку проєктної документації із землеустрою, з метою формування земельної ділянки та встановлення її меж в натурі (на місцевості);

за результатами розробки вказаної проєктної документації потрібно зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі (ДЗК) з присвоєнням їй кадастрового номеру. За результатами реєстрації видається Витяг з Державного земельного кадастру;

після отримання Витягу з Державного земельного кадастру, необхідно звернутися до селищної ради для затвердження проєктної документації із землеустрою для оформлення земельної ділянки у власність;

із рішенням про затвердження проєктної документації та передачі земельної ділянки у власність, необхідно звернутись до державного реєстратора та здійснити реєстрацію права власності на земельну ділянку. За результатами реєстрації отримується Витяг про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, а саме земельну ділянку.

Що робити якщо сертифікат на пай втрачено?

Якщо сертифікат на право на земельний пай втрачений або загублений, то треба намагатися виготовити його дублікат, для чого слід звернутися до органу, який його видавав (це, як правило, районна державна адміністрація і дуже зрідка місцева сільська рада) з відповідною заявою.

Якщо адміністрації та сільради з тих або інших причин відмовляються, тоді слід звертатися до суду із позовом про визнання права власності на земельну частку (пай).

Власникам\користувачам землі, які звернуться до нас за допомогою, спеціалісти Земельний фонд України підготують більш детальні консультації.



1 просмотр0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все