top of page

ПОДАТКОВИЙ МІНІМАЛІЗМ

Юрист Земельного фонду України,

Ірина Назаренко

Наповнювати бюджет, який "хтось" постійно спустошує справа не з легких, тому Міністерство фінансів очікує, що після запровадження мінімального податкового зобов`язання для власників та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення з 1 гектара такої землі забезпечить щорічні надходження в бюджети на 10,3 млрд грн та стане інструментом боротьби з "тіньовою" орендою.

Нагадаю, мінімальне податкове зобов`язання з 1 га сільськогосподарських земель передбачене в урядовому законопроекті №5600 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень", який було прийнято в першому читанні.

Законопроект пропонує прописати в Податковому кодексі поняття мінімального податкового зобовязання - це мінімальна величина податкового зобовязання зі сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.

Воно визначається за формулою: МПЗ = НГО × S × К× М / 12,

де: МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання; НГО – нормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки; S – площа земельної ділянки, га; М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків; К – коефіцієнт, який становить 0,045.

МПЗ розраховується для всіх земельних ділянок, які належать, або перебувають в оренді платника податків. Щороку він зобовязаний додавати до декларації додаток про розрахунок мінімального податкового зобовязання на кожну ділянку та загального мінімального податкового зобов`язання – сума МЗП для всіх ділянок.

Загальне МПЗ не визначається, якщо загальний розмір земельних ділянок, що належать фізичній особі на праві власності або користування та не передані офіційно в оренду/емфітевзис не перевищує розміру 2 га, або 0,5 га, якщо за ці зміни проголосує Рада.

Для власників, орендарів, користувачів (в тому числі на умовах емфітевзису) сільськогосподарських земельних ділянок, не переданих в оренду (емфітевзис) або інше користування на підставі договорів, загальне мінімальне податкове зобов’язання визначається Державною податковою службою. І тут треба розуміти, що нараховувати будуть той самий податковий "мінімум" по максимуму. В середньому 1,4 тисячі гривень на рік за 1 га.

Слід зазначити, що даний податок власник або користувач зобов'язаний буде сплатити незалежно від того обробляє він земельну ділянку чи ні, отримує врожай з цієї землі чи вона у нього простаює. Немає значення також, вирущуєте ви на цій землі щось на продаж або для власних потреб.

Податкове повідомлення-рішення про сплату річного податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, збільшене на суму позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та сумою сплачених податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь платнику податку надсилається до 1 липня року, наступного за звітним. Сплатити потрібно протягом 60 днів.

МПЗ буде перераховуватися до місцевих бюджетів за місцем знаходження земельних ділянок.

Спеціалісти Земельного фонду можуть надати більш розгорнуті консультації щодо нарахування, сплати та оскарження нарахування земельного податку, як фізичним особам, так і юридичним особам. У разі потреби надати юридичний супровід щодо спірних правовідносин у питаннях оподаткування.2 просмотра0 комментариев

コメント


bottom of page